Studentský hostel v Indii: The Street
Galerie(8)

Studentský hostel v Indii: The Street

Projekt The Street neboli Ulice nese název inspirovaný starými ulicemi města Mathura v Indii, kde se tento areál nachází. Studentský hostel s osmi sty pokoji vnáší do města přirozenou cestou organicky řešené veřejné prostory.

Hostel „The Street“ je navržen do čtyř podlaží. Pět vysokých lineárních bloků je rozmístěno tak, aby následovalo formu vlnícího se hada. Klínovitě tvarovaný pozemek se kroutí a stáčí podél jeho celé délky. Jednotlivé bloky hostelů sedí jeden vedle druhého od východu na západ. Nové ubytovny vytvářejí svým návrhem v každé části velkého univerzitního kampusu veřejné prostory specifické identity.

Arkýřová fasáda

Orientace všech budov je navržena s ohledem na vytvoření velkých zahradních ploch s výhledem na rozlehlé hřiště směrem na sever. Navíc je každá hostelová místnost narušená klínovým arkýřovým oknem také orientovaným severním směrem s výhledem na hřiště. Arkýře vytvářejí specifický vzhled budovy a stejně tak, jak se vlní obejkt na pozemku, arkýře opticky rozvlňují jinak velmi staticky působící fasádu.

Chytrý dům

Každý hostelový pokoj má ventilační otvory ve vnitřní chodbě, které usnadňují přímé větrání. Lineární budovy vytvářejí v každém bodu ohnutí malé prostory, které do interiéru přivádějí přirozené světlo. Tyto faktory vytvářejí energeticky účinnou budovu, která minimalizuje tepelný zisk v reakci na klimatické podmínky, díky nimž přesahuje průměrnou teplotu třiceti stupňů celsia po dobu osmi měsíců v roce.

Během zimních měsíců je přímé sluneční světlo usměrněno tak, aby se předešlo nechtěnému chladu v místnostech. Odběry dešťové vody, recyklace vody a využívání solárních panelů společně s orientací budov navíc zvyšuje jejich energetickou účinnost.

 Elementární kompozice tvarů a barev

Barvené krychle

Na dvou koncích lineárně se táhnoucích staveb jsou navržena dvě fokální místa, ve kterých jsou umístěny kavárny, herny a tělocvičny. Tyto prostory se otevírají do severních zahrad a teras. Jedná se o velkorysé krychlové objemy se šestimetrovými stropy. Organické uspořádání budov charakterizuje každý fokální prostor v rámci rozložení návrhu na pozemku. Různé barvy zdůrazňují jednotlivé bloky a různorodost jejich funkcí.

Vchod do krychle

 Vchod do krychle

Koncept studentského ubytování ve městě Mathura vychází především z místních klimatických podmínek. Orien­tace budov navíc vytváří různorodý prožitek s měnícím se vnímáním prostoru v každé jednotlivé části areálu.

Detaily arkýřových oken

  Detaily arkýřových oken

The Street

Místo: Mathura, Indie
Architekt: Sanjay Puri Architects
Spolupráce: Ishveen Bhasin
Investor: GLA University
Realizace: 2017

 

TEXT: LUCIE HLAVSOVÁ, FOTO: DINESH MEHTA, V2COM

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 1/2018.