Přirozená architektura Martina Rajniše na benátském bienále

Přirozená architektura Martina Rajniše na benátském bienále

Ateliér E-mrak v čele s architektem Martinem Rajnišem bude reprezentovat českou architekturu na 12. mezinárodním bienále architektury v italských Benátkách, které se bude konat ve dnech 29. srpna až 21. listopadu 2010. Zvítězil ve výběrovém řízení vyhlášeném Národní galerií v loňském roce. České expozici tak budou dominovat dřevěné stavby Martina Rajniše – tří- až pětimetrové modely v měřítku 1 : 6 realizovaných staveb v České republice, jako jsou Stodola Maxov, Věž Blanka a Věž Scholzberg v Jizerských horách, Věž Mamka v Krušných horách, Věž Bára II v Chrudimi a Hráň u Slavonic.

Přirozená architektura je živá, a proto není výstava navržena jako muzejní expozice, ale jako autentické prostředí. Nebudou zde reprodukovány fotografie a plány, nebude se zde suše popisovat a vysvětlovat. Návštěvník získá informace přímou emocionální zkušeností. Expozice se bude rozkládat mezi zrcadlovými stěnami, nabídne například promítáním filmu o stavbě věží a cestě do Benátek i vzniku celého projektu. Děti si budou moci postavit vlastní věž v dětské dílně. „Do Benátek jedeme nejen prezentovat českou architekturu jako výjimečnou v celosvětovém měřítku, ale samozřejmě chceme s naší expozicí získat cenu za nejlepší expozici na bienále,“ říká architekt Martin Rajniš, který vyniká svým architektonickým stylem tzv. přirozené architektury.

O vzniku, přípravě a realizaci projektu natočí filmový tým voko-mrak (Vojta Kopecký a Martin Rajniš) asi sedm minut dynamického filmu, který na bienále uvede. „To, co chceme ukázat, není aka­demický pohled na českou ­architekturu. Není to výstava architektů pro architekty, ale výstava stavitelů pro lidi. Je to divoký záznam budování staveb – nestaveb, záznam kousku života, nabídneme příběh. Ukazujeme to, co není v zahraničních časopisech, to, co je skoro ze třetího světa, ale vzniká v naší kotlince. Je to jinak,“ dodává Martin Rajniš.

 

Zdroj: 4Info