Nejvyšší dřevěná administrativní budova v Evropě

Nejvyšší dřevěná administrativní budova v Evropě

Dřevěná víceposchoďová administrativní budova Finnforest Modular Office pochází z dílny architektonického studia Helin & Co Architects. Na její realizaci se použil obdélníkový modulární systém na bázi dřeva. Jednotlivé části tohoto systému do sebe zapadají jako skládačka.

Finnforest Modular Office: nejvyšší administrativní budova v Evropě na bázi dřeva

Pro architekty 21. století představuje dřevo fascinující stavební materiál, který přináší nové výzvy, i přesto, že jde o nejstarší materiál, který se ve stavebnictví používá. Dřevo má na lidi mnohem pozitivnější vliv než ostatní stavební materiály. Jeho nejvýznamnější předností je, že jde o autentický přírodní materiál. Splňuje i kritéria trvale udržitelné výstavby, jelikož ho lze lokálně těžit a výroba není náročná na spotřebu energie. Jde o obnovitelný zdroj, který během růstu váže CO2 a pohlcuje teplo. Jeho zpracovatelnost je jednoduchá. Použití dřeva má však ve stavebnictví omezení, ale to mají i jiné materiály. V minulých dekádách vydaly na jeho spotřebu veřejné regulační orgány neúměrná restrikční opatření.

Budova Finnforest Modular Office je reprezentantem nové generace dřevostaveb. Jde o nejvyšší dřevěnou administrativní budovu v Evropě. Použitím prefabrikovaných modulových FMO rámů, stěn a obvodových plášťů lze navrhnout dřevěnou administrativní budovu individuální formy. Systém se zakládá na sérii jednoduchých, obdélníkových základních modulů, k nimž lze připojit speciální moduly s obloukovým tvarem.

Budova se skládá z obdélníkových modulů, které se do sebe zasouvají jako skládačka. Je ukončena kónickým modulem, který je odkazem na typickou dřevařskou výrobu. Moduly vytvářejí architektonicky prostorovou strukturu, v níž se střídají vysoké otevřené a vzájemně propojené plochy v interiéru s otevřenými atrii v exteriéru. Pracovní prostory jsou roztroušeny uvnitř budovy a výhled z kanceláří na rozličné části Tapiolu a okolí rámují dřevěné struktury.

Ve společných místnostech logicky rozmístěných v prostoru jsou situována malá a samostatná zařízení s vybavením na uspokojení rozličných potřeb zaměstnanců. Použité materiály a barvy se vymykají konvenčnosti. Cílem bylo podpořit pozitivní interakci mezi sociálním a fyzickým prostorem, vytvořit klidné místo, které podporuje koncentraci pracovníků.

Umístění: Tuulikuja 2, Espoo, Finsko
Rok výstavby: 2005
Architekt: Helin & Co Architects
Konstrukční design: Insinööritoimisto Suunnittelukortes Oy
Zhotovovatel: Peab Seicon
Investor: Insurance company Tapiola
Použitý systém: Glulam, Kerto®, King Panel, ThermoWood®
Typ budovy: komerčná a administratívna budova
Celková podlahová plocha: 13 048 m2
Obestavěný prostor: 50 420 m2


Systém se zakládá na sérii jednoduchých, obdélníkových základních modulů, k nimž lze připojit speciální moduly s obloukovým tvarem.


Obdélníkové moduly se do sebe zasouvají jako skládačka.


Vnitřní uzavřené prostory střídají otevřená atria.


Díky otevřeným galeriím, které se táhnou po výšce celé budovy, proniká do interiéru dostatek světla.


Ve společných prostorech  logicky rozmístěných v prostoru jsou situována malá a samostatná zařízení s vybavením na uspokojení rozličných potřeb zaměstnanců.


Výhled z kanceláří na rozličné části Tapiolu a okolí rámují dřevěné struktury.


Situace

TEXT: Helin & Co Architects, wad
FOTO: Helin & Co Architects

Komentáře