Knihovna ve starých tureckých lázních
Galerie(14)

Knihovna ve starých tureckých lázních

Turecké lázně z 16. století se nacházejí v bulharském městě Plovdiv a vystavěny byly na místě původních římských lázní. Od devadesátých let minulého století jsou ale opuštěné a pomalu chátrají. Jejich osud připomíná Městské lázně v Liberci, které znovu ožívají jako galerie. Tureckých lázní ve městě Plovdiv se chopilo sdružení „Umění dnes“, které se snaží do lázní vrátit život prostřednictvím prezentace alternativních a experimentálních forem moderního umění.

V lázních vzniklo jedinečné bulharské Centrum moderního umění. Sdružení „Umění dnes“ přizvalo architektonický ateliér 8 ½, aby do hlavního prostoru lázní navrhl a realizoval dočasnou knihovnu. Hala o velikosti 12x 12 metrů je zastřešena kopulí ve výšce třinácti metrů. Právě kupole inspirovala architekty k celkovému konceptu knihovny, tedy základnímu kruhovému tvaru. Dřevěná konstrukce umístěná v samém středu místnosti se zvyšuje nejen směrem od středu, ale zároveň i spirálovitě stoupá směrem ke kopuli.

 Dřevo architekti zvolili jednak kvůli omezenému rozpočtu, ale zároveň i pro jeho schopnost pocitově prohřát a zútulnit jinak studený a nevlídný prostor. Světlý odstín neupraveného dřeva navíc krásně kontrastuje s oprýskanými zdmi lázní a vytváří tak dojem ostrova, nebo plujícího oblaku, odříznutého od okolního světa. Vybudovat tuto knihovnu trvalo necelý týden. V případě potřeby se dá rychle rozebrat a odklidit. Knihovna od ateliéru 8 ½ se stala vyhledávaným místem, díky své neobyčejné atmosféře. Ta je navíc podpořena osvětlením, které zdůrazňuje výklenky a zajímavá místa na zdech tureckých lázní.

|CON|Temporary Library
architekt: studio 8 ½
realizace: 2012, Bulharsko

Veronika Benešová
zdroj: www.studio812.eu
foto: arch. Vladislav Kostadinov / studio 8 ½