Když se vlna řítí z břehu
Galerie(15)

Když se vlna řítí z břehu

Kilden je nové centrum divadelního umění ve městě Kristiansand v jižním Norsku. Rozhodnutí městské a regionální samosprávy o investici padlo v roce 2002. Velkolepý návrh z dílny finského ateliéru ALA architekti získal ve vypsané soutěži v roce 2005 první cenu mezi 95 účastníky z Evropy ,severní Ameriky a Asie. Zemní práce byly zahájeny v roce 2007 a 6. ledna 2012 bylo centrum slavnostně otevřeno.

Kultura na pulzu doby
Město Kristiansand má přibližně 120 tisíc obyvatel. Již v minulosti to byl významný mezinárodní přístav a dnes jeho důležitost roste v souvislosti s přílivem společností pracujících pro norský ropný a energetický průmysl. Pulzující život města se projevil i ve štědrých investicích do výzkumu, infrastruktury a kultury.

Kilden je reprezentativní stánek pro všechny formy divadelního umění ve městě. Městský symfonický orchestr získal koncertní sál pro 1 200 návštěvníků, městské divadelní těleso Adgert má k dispozici o něco menší prostory s kapacitou 700 sedadel. Tento stál je vybaven i pro operní představení. Kilden se navíc stane také scénou pro regionální alternativní a experimentální divadelní soubory. Multifunkční sál pojme 235 diváků a malá scéna intimního charakteru má 150 sedadel.

Kilden je situován téměř v centru města, ovšem vzhledem k charakteru krajiny a osídlení je jeho nejbližším sousedem moře. Nedaleko novostavby jsou rybí trh, parky a přístavy pro výletní čluny. Ve čtvrti je plánována další výstavby bytů, obchodů a promenád. Uprostřed této kulturní a společenské diverzity leží rozsáhlý park Odderøya – městské plíce plné zálivů vhodných k plavání, vycházkových tras a různých památníků a uměleckých děl, dokonce si zde obyvatelé chovají i vlastní stádo sobů. Spjatost s přírodou je Norům vlastní, takže například přímo na člunu se dá dostat i na operní či divadelní představení.

Čí je to vlna?
Nejzajímavějším elementem celé stavby, jenž doslova bere dech, je obrovská vlna, která stírá rozdíl mezi markýzou, fasádou či interiérovým stropním obkladem. Svojí monumentálností vtahuje návštěvníky dovnitř. Přechod mezi reálným světem a světem plným fantazie, hudby a divadla vytváří velmi subtilní skleněná konstrukce. V kontrastu s mohutnou zvlněnou hmotou obloženou dubem z místních zdrojů je to v podstatě jen velmi efemérní clona, možná jen mávnutí kouzelnou proutkem, které odděluje realitu drsného norského podnebí od snového světa umění. Tak jako impozantně působí materiálová jednoduchost z exteriéru, tak elegantně tvaruje interiér a vstupní foyer. Robustní vlna poskytuje nevšední zážitek ve dne i v noci, kdy vnitřní osvětlení ještě více zdůrazňuje odvážné konstrukční řešení.

Prostory koncertních a divadelních sálů jsou rozhodně ve střízlivějším designu, naštěstí se zde architekti z Helsinek nedali unést. Interiéry jsou podřízeny funkčnosti technologií zajišťujících dokonalý umělecký zážitek. Snad jediným osvěžením je barevnost. Autoři použili paletu chladivých, ba až pastelových tónů, což působí jako svěží vtip v kontrastu s jednoduchou barevností dominantní fasády. Jistý teatrální efekt mají plastické stěny, podstatná je však jejich primární funkce zlepšující akustiku.

Tak jako průčelí od nábřeží působí fantasticky, tak utilitárně vyznívají ostatní části fasády objektu. Hliníkový obklad a jednoduchá okna osvěžuje pouze pravidelné zalamování plochy. Budova Kildenu je plná kontrastů, nečekaných zážitků a efektů. Tvůrčí tým architektů a konstruktérů si dal opravdu záležet na impozantnosti, ale podařilo se jim i velmi střídmě svázat vnitřní formu a podřídit ji funkci.

Kilden Performing Arts Centre
Klient: Teater- og Konserthus for Sørlandet IKS
Architektonický návrh: ALA Architects ltd / Helsinki, Kristiansand in collaboration with: SMS Arkitekter AS / Kristiansand (Juho Grönholm, Antti Nousjoki, Janne Teräsvirta, Samuli Woolston)
Místo: Kristiansand, Norway
Začátek výstavby:  2007
Hotové exteriéry:  2/2011
Ukončení stavebních prací: 1/2012
Celková zastavěná plocha / Gross floor area:  16 000 m2
Celkový obestavěný objeme: 128 000 m3
Konzultant pro akustiku: BSA: ARUP Acoustics / London in collaboration with BS akustikk / Oslo
Divadelní konzultant: Theatre Projects Consultants / London
Konstrukce / Structural engineering: Multiconsult AS / Oslo, Kristiansand
Strojní inženýrství:  Sweco Groner / Oslo
Elektroinstalační projekt / Electrical engineering:  COWI / Oslo, Kristiansand
Projektový management / Project management:  Faveo, Kristiansand
Hlavní dodavatel stavby / Main contractor: AF Gruppen Norge AS
Elektroinstalace: Otera Ergon AS
Vzduchotechnika: GK Norge AS
Voda a kanalizace:  Finn amp; Albert Egeland, Kristiansand AS
Interiérový obklad sálů: Lindner AG
Divadelní technický systém:  Trekwerk bv
Osvětlení scény: Avab-Cac AS
Akustikal:  Waagner Biro AG
Ozvučení:  Lydrommet AS
Automatizace budovy: Siemens AS
Hliníková fasáda: Blikkenslager Warmbrodt AS
Dřevěná stěna: Trebyggeriet AS and it’s subcontractors

Mária Nováková
Foto: Tuomas Uusheimo
Projektová dokumentace: ALA Architects