Partneři sekce:

Bitva skončena. Kontroverzní mrakodrap v Paříži už roste

Bitva skončena. Kontroverzní mrakodrap v Paříži už roste

Skleněná budova ve tvaru nepravidelné 180 metrů vysoké pyramidy byla pařížanům představena v roce 2008. Od té doby se vedly vášnivé diskuze, zda má vyrůst. Obyvatelé města se obávali, že takto výrazná stavba změní tvář centra Paříže, kterému dosud vévodila Eiffelova věž.

Když se na podzim loňského roku rozhodovalo o dalším osudu projektu nazvaném Tour Triangle (někdy jen Triangle), na jednání Pařížské rady hlasovali zastupitelé města v neprospěch stavby. Avšak starostka Anne Hidalgová výsledek tehdy neuznala kvůli údajně porušeným pravidlům tajného hlasování a projekt se tak odsunul. Avšak po přepracování projektu dostal před prázdninami nakonec zelenou. Starostka a vedení města jsou přesvědčeni, že je Paříž třeba modernizovat po vzoru Londýna a oživit tak ekonomiku a pracovní trh.


Tour Triangle podle projektu slavné kanceláře Herzog & de Meuron vyroste na výstavišti Parc des Exposiotions. Půjde o první mrakodrap po 40 letech, kdy ekologičtí aktivisté a odpůrci výškových staveb ustoupili stavbě Montparnasské věže vysoké 210 metrů. Architekti, vědomi si toho, jaké kontroverze stavba takového rozměru přináší, navrhli ji jako maximálně transparentní a v jednom pohledu úzkou, aby vrhala co nejméně stínu. Jedna z městských vyhlášek totiž stanovuje, že novostavby nesmějí stínit původní zástavbu. Další vyhláška, které museli zprvu architekti čelit, byla ta, která pravila, že v centru města není možné postavit budovu vyšší než 37 metrů. Tu však současné vedení odvolalo.

Tour Triangle je koncipován jako kus města, které pokračuje vertikálně. Bude multifunkční a architekti i investor předpokládají, že se stane jednou z hlavních atrakcí Paříže.  V jeho 42 patrech budou kanceláře, které pojmou kolem 5000 zaměstnanců, na úrovni ulice pak budou obchody, a pro návštěvníky města bude sloužit nejvyšší patro s hvězdárnou a panoramatickou restaurací.

Tour Triangle investora VIPARIS má být udržitelný mrakodrap: byl navržen tak, aby bylo dosaženo vysoké energetické efektivnosti a certifikace HQE a BREEAM. Bude upřednostňovat přirozené světlo a generovat čtyřikrát méně CO2 než standardní budovy jeho velikosti.

Text: KK
Foto: © 2015, Herzog & de Meuron Basel

RubrikyKulturaŠtítky,