Kanceláře Enterprise na Pankráci pre-certifikovány certifikátem BREEAM Excellent

Kanceláře Enterprise na Pankráci pre-certifikovány certifikátem BREEAM Excellent

„Když nám architekt předložil poslední návrh se zakřivením hlavní fasády, bylo jasno během chvíle, že to je ten tvar a ty proporce, které jsme hledali, že to je prostě ono,“ říká zástupce investora Enterprise Office Center Tomáš Velemínský. Stavby, která doplnila pankrácké administrativní centrum v těsné blízkosti pražské magistrály o další dominantu.

Pankrác se v posledních letech stala především díky výškovým budovám na pankrácké pláni a rozsáhlému BB Centru jedním z největších business center u nás. Nová budova podle návrhu architekta Vladimíra Krátkého je dvanáctipodlažní a nabízí přes 29 tisíc metrů čtverečních kanceláří nejvyšší třídy A, přes 2 600 čtverečních metrů ploch určených pro služby nájemníkům, jako je např. recepce, kantýna, kavárna nebo obchody, a také 400 parkovacích míst. Budovu postavila stavební firma STRABAG. Tomáš Velemínský, jednatel společnosti Erste Group Immorent ČR shrnuje, co bylo hlavním záměrem projektu: „Chtěli jsme vytvořit moderní, nadčasovou stavbu, která i za deset let a později bude přirozenou a obdivovanou součástí městského veřejného prostoru.“ Jak se to podařilo, to ukáže čas.

Cesta k realizaci

Projekt Enterprise začal vznikat už před osmi lety. „Projekt vznikal v několika skokových fázích. První skici a úvahy se datují k době stavby Gemini – tedy zhruba v roce 2008, investorovi se líbila poloha pozemku. Následně pak v letech 2009–2010 jsme začali vážně projektovat. Nakonec na jaře roku 2014 vypukla spolu se stavbou závěrečná fáze prováděcího projektu,“ popisuje cestu od prvního nápadu k definitivním plánům architekt Vladimír Krátký.

Vzdušná recepce

Vzdušná recepce

Budova je 50 metrů vysoká a 120 metrů dlou­há. Nachází se mezi kancelářskou budovou Gemini od téhož architekta a developera a magistrálou, od které je oddělena protihlukovou stěnou. „V zásadě budova přináleží především k fenoménu ulice 5. května, nižší část pak dotváří prostor ulice Pikrtova, která de facto nově vznikla díky budovám Gemini a Enterprise. Z dálkových pohledů Enterprise vytváří přechod mezi starší zástavbou Pankráce a Nuslí a výškovým jádrem pankrácké pláně,“ dodává architekt.

Flexibilní kancelářské prostory jsou efektivně uspořádány.

Flexibilní kancelářské prostory jsou efektivně uspořádány.

Efektivní využití energie

Developer, který v Praze mimo jiné stojí za projekty business parků Futurama a Avenir, i s tímto novým projektem pokračuje v trendu výstavby udržitelných a úsporných budov. Budova Enterprise Office Center je totiž certifikována prestižním mezinárodním certifikátem BREEAM Excellent. „Enterprise je prvním kancelářským objektem v Praze s okny, která splňují parametry kladené na pasivní budovy. Proto je budova až zhruba do 5 stupňů Celsia energeticky soběstačná, protože veškeré energie na vytápění jsou kryty odpadním teplem, které sama produkuje. K úsporám energií přispívá výrazně efektivní systém venkovního stínění nebo speciální chladicí trámy,“ popisuje technické řešení Tomáš Velemínský.

Okna splňují parametry kladené na pasivní budovy.

Okna splňují parametry kladené na pasivní budovy.

Mezi další prvky udržitelnosti patří zásuvky pro dobíjení elektromobilů v garážích a zaměstnancům-cyklistům je k dispozici úschovna kol se sprchami a uzamykatelnými skříňkami. Velkoryse řešené prosklené atrium je spolu s kavárnou a zahradou přístupné široké veřejnosti a poslouží také jako galerie a kulturní prostor. Zatím je budova pre-certifikována prestižním certifikátem BREEAM Excellent. Celkové úspory nákladů na energie budou dosahovat až 25 %.

Promyšlené technologie zaručují až 25% úsporu energií ve srovnání s podobnými budovami.

Promyšlené technologie zaručují až 25% úsporu energií ve srovnání s podobnými budovami.

text: Kateřina Kotalová
FOTO: Erste Group Immorent

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB.

Komentáře