Nízkoenergetická rekonstrukce hostelu v Bavorsku
Galerie(14)

Nízkoenergetická rekonstrukce hostelu v Bavorsku

Australsko-německá architektonická kancelář LAVA nedávno dokončila proměnu stávající budovy hostelu v moderní nízkoenergetickou stavbu. V interiéru vznikly nové prostory a různé typy pokojů. Cílem projektu však nebyla jen modernizace konceptu vnitřního prostoru, ale také jeho udržitelnost. Projekt využívá podlahové vytápění napojené na ekologickou peletovou vytápěcí soustavu a na jeho stavbu i vybavení byly použity výhradně lokální materiály, především dřevo.

Jednoduchý interiér stimuluje aktivitu
Současný vývoj trhu v oblasti hotelnictví ukazuje rozvoj zejména segmentu luxusních pětihvězdičkových hotelů a zároveň rostoucí zájem o individuálně navržené levnější hotely poskytující jen základní služby. Architekti z kanceláře LAVA na základě vlastní studie zjistili, že úspěch těchto typů hotelů v městských oblastech je založen na „návratu k jednoduchému, ale jasně definovanému prostorovému konceptu, v kombinaci s kvalitními materiály a nábytkem, které stimulují aktivitu, skupinovou interakci a smysl pro komunitu,“ jak říká ředitel LAVA Tobias Wallisser.

Proto do své koncepce přestavby hostelu v alpami obklopeném bavorském Berchtesgadenu architekti začlenili víceúčelové prostory, které nejsou pro tento typ ubytování běžné. Jsou zde různé typy pokojů vybavené vestavěným nábytkem z přírodních materiálů vyrobeným na míru, takže pokoje nepůsobí jako kasárna, jak je tomu v leckterých podobných mládežnických ubytovnách. Ubytovat se zde tak mohou nejen party mladých lidí, ale také rodiny s dětmi.

Přestavba zachovala původní stavební prvky
Areál ubytovacího zařízení zahrnuje několik budov, určených pro různé aktivity. Každá z nich byla šetrně zrekonstruována tak, aby v ní zůstaly odkazy na jejich podobu před přestavbou ve formě některých původních stavebních prvků. V první fázi projektu byl zrekonstruován objekt Haus Untersberg optimalizovaný pro ubytování rodin či menších skupin mladých cestovatelů. Přestavbou tak každý pokoj získal vlastní koupelnu, v pokoje se proměnila i bývalá restaurace s dřevěným stropem, který zůstal zachován, a nevyužité podkroví se proměnilo v otevřený prostor propojený s místností pod ním, který tak rozšiřuje o další lůžka. „Mísení, překrývání a prolínání vrstev je běžný v různých oblastech kultury a je nedílnou součástí naší osobní historie. Proto jsme i v našem projektu zachovali patrné tyto spoje a vrstvy,“ vysvětluje Tobias Wallisser.

Pokoje jsou vybaveny množstvím vestavěných úložných prostorů a patrovými postelemi v pastelových barvách, které dotvářejí jednoduché interiéry vonící dřevem. Dřevo zde totiž hraje významnou úlohu. Kontakt s okolní krajinou zajišťují kromě oken také jakési okenní boxy – relaxační zóny s panoramatickými výhledy. Tyto boxy vystupují z fasády neseny na konzolách a představují tak současný architektonický prvek v jinak tradiční stavbě.

Dřevo a barvy
Ve foyer budovy, kterou původně zdobila německá vlajka, jsou nyní na stěnách barevné pruhy, přestavující barvy vlajek všech evropských zemí. Tyto jasné a výrazné barvy kontrastují s přírodními a tradičními materiály, z nichž je precizně zpracován nábytek i dřevěné obklady a fasáda.

Projekt mládežnické ubytovny v Berchtesgadenu v nejjižnějším cípu Německa je pilotním projektem Německé hostelové asociace. Architekti z kanceláře LAVA vyhráli se svým návrhem soutěž o redesign v roce 2009. Nyní byla dokončena první fáze, ostatní budovy berchtesgadenského areálu budou přestavěny v průběhu několika příštích let. Samozřejmě také v nízkoenergetickém standardu.

Berchtesgadenský hostel pro mladé – Dům Untersberg
Architekt: LAVA – Laboratory for Visionary Architecture (Chris Bosse, Tobias Wallisser, Alexander Rieck)
Místo: Berchtesgaden, Německo
Realizace: 2011
Investor: Německá hostelová asociace, Mnichov
Plocha: 1 500 m2; kapacita 91 lůžek

Kateřina Kotalová
Foto: Robert Pupeter

–>–>