Moderní lázně v historickém prostředí

Moderní lázně v historickém prostředí

Komplex nebarokních budov z 18. století je sídlem karlovarského hotelu Pupp již od roku 1701. Architekti ze studia Kaama doplnili objekt hotelu současnou architekturou nového wellness, které s historickou budovou zajímavě estetickým způsobem kontrastuje.

Dostavba objektů hotelových lázní doplnila a rozšířila hotel Pupp o velmi žádané lázeňské služby. Ve vnitřním dvoře objektu vznikla novostavba hotelového wellness centra vybaveného saunou, relaxačním bazénem i řadou vodních a léčebných „atrakcí“.

Objekt byl situován do místa, kde původně stála kotelna, později výměníková stanice. Pobytová terasa plní funkci atraktivního společenského prostoru pro akce pořádané pod širým nebem, zároveň povyšuje estetickou úroveň pohledů ze stávajících hotelových pokojů a přilehlého lesoparku do dvorní části komplexu.

Umístění nového objektu hotelových lázní do prostoru vnitřního dvora areálu vychází ze snahy využít urbanisticky zcela mimořádnou kvalitu pozemku v těsné blízkosti vzrostlé zeleně, objemově dominantní novostavba zároveň urbanisticky ukázňuje stávající nesourodou srostlici dlouhodobě vznikajících objektů provozního zázemí hotelového komplexu.

Kontrast ve dvoře

Nový objekt hotelových lázní je navržen tak, aby se stal nenásilnou dominantou dvora, aniž by narušoval měřítko okolní zástavby. Návrh doplňuje tvarosloví komplexu moderním exaktním hranolem, dochází k záměrnému kontrastu mezi starým a novým. Objekt lázní má dvě nadzemní podlaží a pobytovou střechu. Lichoběžníkový půdorys budovy je obsluhován třemi lávkami, kterými je wellness v úrovni mezipatra propojeno se stávajícími objekty.

Ústředním motivem nových lázní je velkorysý prostor s centrálně umístěným bazénem, v jehož rozích jsou situovány relaxační kamenné „jeskyně“. Významným prvkem je zde zajímavý způsob osvětlení vnitřních prostor, do kterých sluneční paprsky vstupují okny s barevnými fóliemi a střešními světlíky. Fasáda wellness je členěna do tvarových částí s barevným a strukturním rozlišením.

Stejně jako celkový koncept budovy je i řešení její fasády založeno na prvku kontrastu, v tomto případě pohledové cementové omítky s barevnými velkoplošnými okny. Bazénová hala je obložena keramickým obkladem, nerezové bazénové vany dodala společnost Berndorf Bäderbau.

Estetika nerezu

Hosté hotelu mohou v rámci wellness vyzkoušet například sedací lavice se vzduchovou i vodní masáží, stěnové masážní trysky, dnové perličky, chrlič, protiproud či květinovou koupel. Atmosféru v relaxačním bazénu i jeskyních umocňuje také barevné podvodní osvětlení, které díky lomu světla na nerezovém povrchu vytváří v kombinaci s interiérem příjemné intimní prostředí.

Společnost Berndorf Bäderbau se specializuje na realizaci bazénů z nerezové oceli. Tento materiál je v současnosti mezi investory a projektanty velmi oblíbený, a to nejen z důvodů estetických, ale především hygienických. Jednou z prvořadých předností nerezové oceli je její prakticky neomezená životnost, vysoká mechanická odolnost a pružnost.

Další nezanedbatelnou výhodou bazénové vany z nerezové oceli je samonosná konstrukce jednotlivých bazénových stěn svařovaných na místě stavby, čímž je zaručena její absolutní trvalá těsnost a hladký povrch bez dilatačních spár a nerovností. Díky samonosné konstrukci lze navrhnout prakticky jakýkoliv tvar, velikost a technické řešení bazénu. Za pozornost určitě stojí také protiskluzové provedení dna, vstupních schodišť a veškerých vodorovných ploch.

Hrany bazénů jsou zaobleny, aby se minimalizovalo nebezpečí úrazu. Tvar bazénu je navržen tak, aby bylo zajištěno optimální promíchávání vody v celém jejím objemu a nevznikaly takzvané mrtvé kouty. Další předností nerezových bazénů je jejich velice krátká doba montáže a podstatně nižší náklady spojené se stavební připraveností, což z větší části kompenzuje vstupní cenu nerezových materiálů.

Hosté karlovarského hotelu Pupp se mohou díky kvalitně odvedené práci architektů i dodavatelů těšit při návštěvě nového wellness nejen z relaxačních, ale také estetických zážitků.

Wellness hotelu Pupp

Místo: Karlovy Vary
Architekt: Architektonický atelier Kaama, s.r.o., Karel Mrázek, Tereza Štumpfová
Zastavěná plocha: 478 m2
Projekt: 2010
Realizace: 2013

TEXT: RED
FOTO: RADOVAN BOČEK

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 1/2017.

RubrikyHotely a restaurace