Čínská multifunkční budova na ostrově: Vlídný high-tech prostor ze dřeva

V loňském roce dokončený výzkumný, výstavní a prodejní prostor o rozloze 4 000 m2 se nachází v čínském městě Sanya na jihu tropického ostrova Hainan. Cílem projektu bylo vytvořit multifunkční budovu zaměřenou na moderní ekologické zemědělství a využití inovativních technologií.

Dominantou čtyřpodlažní budovy od CLOU architects je masivní dřevěný rošt. Ten snižuje absorpci slunečního světla o 70 %, poskytuje přístřešek pro venkovní prostory, zajišťuje přirozené větrání a rozostřuje hranice mezi interiérem a exteriérem. Struktura roštu je inspirována místním tradičním domem regionu Hainan Li a dodává tak projektu architektonický kontext.

„Projekt se zaměřuje na stírání hranic mezi interiérem a exteriérem, aby se maximalizovaly možnosti komunikace a interakce mezi výzkumníky a návštěvníky uvnitř i vně budovy,“ vysvětlili architekti.

V prvním patře se nachází kavárna, multimediální expozice, kanceláře, místnost pro VIP a neformální posezení a terasa na podestě vedle točitého schodiště.

Sanya Farm Lab
Sanya Farm Lab | Zdroj: Shining Laboratory, V2COM
Sanya Farm Lab
Sanya Farm Lab | Zdroj: Shining Laboratory, V2COM
Sanya Farm Lab
Sanya Farm Lab | Zdroj: Shining Laboratory, V2COM

Ve druhém patře vede schodiště na velkou terasu uzavřenou v mřížové konstrukci. Podél okrajů budovy je také umístěn prostor pro pořádání akcí pod širým nebem a dětský koutek, uvnitř prosklených stěn se nachází džusový bar, kancelář a další veřejné prostory.

Sanya Farm Lab je vlídným high-tech prostorem, který představuje široké veřejnosti možnosti zemědělské robotiky a vertikálního zemědělství. Současně je také praktickou ukázkou uplatnění dřeva u komerčních a veřejných staveb.

Jolana Říhová/red