Záhradní domek z ohýbaného dřeva
Galerie(8)

Záhradní domek z ohýbaného dřeva

Známý anglický designér Tom Raffield navrhuje a současně také ručně vyrábí nábytek, svítidla a dekorace z ohýbaného dřeva. Před lety koupil s manželkou Danielle v anglickém Cornwallu starou malou mysliveckou chatu s přilehlými lesy a rozhodl se v praxi více využít a posunout dále své umění ohýbání dřeva. A brzy nezůstalo jen u ní.

Myslivecká chata je již adaptována na dílnu, kde designer zpracovává dřevo ze svých lesů. Stojí zde také rodinný dům a malý zahradní domek. Poslední jmenovaná stavba připomíná takzvanou salu terrenu – zahradní sál, otevřený prostor k posezení, který však v tomto případě existuje zcela samostatně, není součástí žádného dalšího objektu.

Hold řemeslu a estetice

Její účel je však podle slov autora Toma Raffielda stejný: „Díky této stavbě se nám podařilo opět zdokonalit technologii ohýbání a tvarování dřeva párou, zahradní domek se tak stal dalším holdem řemeslné zručnosti a designu mého týmu. Jde o prostor, který vyzývá k odpočinku uprostřed lesů a k inspiraci přírodou.“

Zahradní prostor Gwenver Garden Room byl navržen jako přehlídka řemeslných dovedností týmu Toma Raffielda – hlavním stavebním materiálem bylo dubové dřevo. Domek zaujme na první pohled svou fasádou, která je vyrobena z párou ohýbaného dubového dřeva, vnitřní stěny jsou obloženy běleným dřevem. Nábytek a osvětlení ruční výroby jsou také z dílny Toma Raffielda, i zde designer využil ohýbané dřevo.

Domek na přání

Vnější rozměry domku jsou 6 × 4 × 2,5 m, vnitřní půdorys je přibližně 5,8 × 3,4 m, celý prostor lze uzavřít prosklenými dveřmi v hliníkovém rámu. Fasáda je ošetřena olejovým nátěrem, zadní stěna je ze šedého vlnitého plechu. Domek může stát v jakékoli zahradě, jeho vzhled a vybavení je možné uzpůsobit požadavkům a vkusu klienta.

Návrh a realizace: Tom Raffield, www.tomraffield.com

Text: Daniela Bartošová
Foto: Tom Raffield