Z pokoje do pokoje

Projekt Z pokoje do pokoje

Ve jménu boje proti konzumnímu stylu života založila trojice kreativních slečen projekt Z pokoje do pokoje. V jejich dílně opravují starý nábytek, který znovu pouští do oběhu, pořádají restaurátorské kurzy a sbírají příběhy dřevěných kusů, které jim projdou pod rukama.

Na jakém principu váš projekt funguje?
Jsme takzvané re-use centrum. Naším cílem je zachraňovat starý nábytek, který často končí na sběrných dvorech. Je to škoda, protože se přitom jedná o kvalitní dřevěné kousky, které v mnohém předčí současnou sériovou výrobu. Dnes fungujeme tak, že se nám lidé sami ozývají a nabízí nám nábytek, kterého se chtějí zbavit. My jednou až dvakrát do měsíce organizujeme svoz nábytku, při kterém dané kousky bezplatně vyzvedneme a odvezeme do naší dílny. Tam je opravíme, pokud je to potřeba, a nabídneme znovu k prodeji. Naším cílem je, aby se nábytek vracel zpět do koloběhu. Dále u nás pořádáme kurzy renovace nábytku, kde si každý může vyzkoušet, že opravit si třeba židli po babičce není vůbec tak těžké. Naši dílnu a její vybavení nabízíme také k pronájmu, využít ji může každý, kdo si chce něco svépomocí opravit či vyrobit.

Co vás motivovalo k založení re-use centra?
Fakt, že v Čechách v té době žádné re-­use centrum neexistovalo. Pokud chtěl člověk levný a kvalitní nábytek, musel buď do Ikey, nebo obcházet bazary a doufat, že náhodou narazí na něco hezkého. Také je pro nás důležité lidem ukázat, že je lepší věci opravit, než vyhodit a koupit nové. Snažíme se tak bojovat proti konzumnímu způsobu života.

Kdy jste Z pokoje do pokoje založili a kde můžeme vaši dílnu najít?
Projekt Z pokoje do pokoje se rozjel v únoru 2016 pop-upem v ulici Milady Horákové na Praze 7, kde jsme měli možnost si během jednoho měsíce vyzkoušet, zda je o takové re-use centrum zájem. V současné době už dva roky sídlíme u metra Florenc, v ulici Za Poříčskou bránou 7.

Z pokoje do pokoje 2

Pořádáte také kurzy pro veřejnost. Jak probíhají? Může k vám přijít i naprostý laik?
V současné době nabízíme dva druhy kurzů a oba jsou určeny pro naprosté začátečníky. Jedná se o kurz základů renovace nábytku a kurz čalounění. Na kurz renovace si každý přinese svůj kus nábytku nebo si může vybrat v našem skladu. Náš truhlář pak kaž­dému účastníkovi vysvětlí, jak daný kus opravit a pak už se všichni vrhnou do práce. Večer si každý odnáší domů již opravený kus nábytku a zároveň dobrý pocit z odvedené práce. Na kurzu čalounění lidi učíme, jak si přečalounit sedák u židle. Jsme schopni zvládnout i jednodušší typy křesílek, ale na to je již třeba dvou kurzů, protože to je práce časově velmi náročná.

Spolupracujete s architekty a designéry?
Čas od času připravujeme zakázku pro architektonické projekty, ale s nikým dlouhodobě nespolupracujeme. Naše kolegyně Tereza je vystudovaný architekt, takže náš nábytek často využívá do svých návrhů. Výhledově plánujeme také nabízet pomoc s návrhy interiérů, ve kterých bude použit náš nábytek.

Proč by měl být starý nábytek vracen zpátky „do koloběhu“?
Protože se jedná o řemeslně kvalitně zpracované produkty, které je možné jednoduše opravit a které pak mohou znovu sloužit několik desetiletí. Když se nápaditě opraví či použijí v interiéru, v ničem si nezadají s dnešním moderním nábytkem.

Své kurzy označujete jako „téměř meditativní“. Jakým způsobem člověk při opravě nábytku medituje?
V dnešní době, kdy většina z nás sedí v práci za počítačem a pracovní úspěch měří počtem odeslaných e-mailů, je opravdu uspokojující se s námi zavřít do dílny. Člověk se ponoří do fyzické práce a vyplaví si endorfiny, vypne hlavu za monotónního zvuku brusky, a na konci dne před sebou vidí skutečný výsledek své celodenní práce, což je nesmírně naplňující.

Z pokoje do pokoje 3

Fungujete také jako půjčovna retro nábytku. Za jakým účelem si lidé nejčastěji přicházejí starý nábytek pronajmout?
Zatím jsme nábytek půjčovali pro natáčení videa jedné umělkyně, do pop-up kavárny a pro fotografický projekt.

Kde můžeme nábytek, který prošel vaší dílnou, potkat?
Možná u vašich známých doma. Ale určitě v Café Jedna, kde můžete relaxovat u dobré kávy na našich křeslech a pokud se vám nějaké zalíbí, lze si ho i koupit. Stačí nám napsat a domluvit se na předání.

S jakým typem nábytku pracujete nejraději a kterému se naopak vyhýbáte?
Pracujeme pouze s dřevěným nábytkem, který je možné opravit. Vyhýbáme se větším kusům nábytku, protože máme malý sklad a nábytek svážíme svépomocí, a také celočalouněným pohovkám a křeslům.

Zajímáte se nejen o nábytek samotný, ale také o příběhy jednotlivých kusů. Můžete se o některý z těchto příběhů podělit?
V začátcích našeho projektu jsme od jednoho pána koupili za 50 korun stolek v nevalném stavu. Jeho příběh začal v jedné německé rodině. Po odsunu Němců jej získala v aukci rodina česká. Celý svůj život sloužil jako stolek kuřácký, který prý s oblibou používal děda na pánské sedánky. Ve středu byl umístěn skleněný popelník, který se bohužel nedochoval. Na vrchní desce byly stále patrné stopy po zhášení cigaret o dřevo. My jsme stolek kompletně rozebrali a zrenovovali a dokonce jsme sehnali v bazaru popelník, který pasoval do jeho středu.

Text: Tereza Janišová
Foto: Z pokoje do pokoje, Vasso Novák

 

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 5/2018.