A1 W WRK INT LOFT PRAHA KATERINSKA F 01
Galerie(22)

Třípodlažní loft – moderní bydlení pod historickou střechou

Podstřešní prostory starobylých domů jsou jako stvořené, a proto také hojně adaptované, na loftové byty. Třípodlažní mezonetový byt tohoto typu na Novém Městě pražském poskytuje svým majitelům nejen velkoryse funkční a vysoce komfortní bydlení, ale díky své poloze i nádherné výhledy na nedaleký kostel a okolní historickou zástavbu.

Motto: „Na střeše koruny stromů na dosah, uprostřed oheň domova a ve spodním patře klid na spánek…“

Zmíněný třípodlažní loft se nachází ve čtvrtém, pátém a šestém patře činžovního domu z konce 19. století a pro svůj domov si ho vybrala čtyřčlenná rodina. Nešlo o zcela nedotčený prostor, byt v pátém a šestém patře byl dispozičně upraven již v 90. letech minulého století, jeho podoba však nesplňovala představy současných majitelů.

A1 W WRK INT LOFT PRAHA KATERINSKA F 02
A1 W WRK INT LOFT PRAHA KATERINSKA F 04
A1 W WRK INT LOFT PRAHA KATERINSKA F 07
A1 W WRK INT LOFT PRAHA KATERINSKA F 08
A1 W WRK INT LOFT PRAHA KATERINSKA F 09
A1 W WRK INT LOFT PRAHA KATERINSKA F 11
A1 W WRK INT LOFT PRAHA KATERINSKA F 12
A1 W WRK INT LOFT PRAHA KATERINSKA F 13

Rozhodli se proto pro zásadní změny, jejichž prostřednictvím by došlo ke zjednodušení, stylovému sjednocení a rozšíření obytného prostoru a vzniklo by také moderní hygienické zázemí, které by lépe odpovídalo potřebám rodiny.

Z bytu s galerií velkorysý mezonet

V roce 2014 se proto investoři obrátili na Lenku Křemenovou a Davida Maštálku z ateliéru A1 architects s žádostí o návrh renovace a rozšíření bytu. Mezonetový byt původně zabíral pouze páté podlaží a galerii v šestém patře, k bytu přiléhající střešní terasu nebylo v podstatě téměř možné využívat kvůli úzkému výstupnímu vikýři. Architekti tento prostor rozšířili a vznikl tak další pokoj s malou koupelnou, což je asi největší bonus rekonstrukce. Od studie až po finální realizaci trvaly práce téměř tři roky, vznikl však komfortní byt o rozloze 193 m2

Patra jsou rozdělena na denní a klidovou část s ložnicemi, hygienickým zázemím a šatnami. Na čtvrtém nadzemním podlaží jsou dva pokoje – ložnice rodičů a dětský pokoj, k ložnici přiléhá ještě průchozí šatna. Na podlaží je také společná velká koupelna s vanou, sprchovým koutem a WC.

A1 W WRK INT LOFT PRAHA KATERINSKA F 05
Vstup do bytu, stejně jako velkorysý denní prostor, kde se rodina setkává, je situován do pátého patra. | Zdroj: David Maštálka

Plochu prostředního – pátého podlaží zabírá velkorysý obytný pokoj s velkým jídelním stolem a kamny, samostatná kuchyně s menším jídelním stolem a pokoj pro domácí práce. Dále je zde hygienické zázemí – koupelna s WC a místnost pro praní a úklid. Vzhledem k tomu, že jde o denní prostor, kde se rodina setkává, je sem situován i hlavní vstup do bytu od výtahu. Pro případ závady zdviže je byt přístupný také po schodišti z domovní chodby ve čtvrtém patře.

Schody nemusí být pouze komunikační prvek

Vstupní hala v hlavním pátém podlaží se na jednom konci otevírá přímo do obytného prostoru, na druhé straně je oddělena prostřednictvím posuvných dveří od kuchyně. Při vstupu je šatna na ukládání oděvů a obuvi, přímo naproti hlavnímu vchodu je umístěno hygienické zázemí a servisní místnost.

A1 W WRK INT LOFT PRAHA KATERINSKA F 20
Na čtvrtém nadzemním podlaží jsou dva pokoje – ložnice rodičů a dětský pokoj. | Zdroj: David Maštálka

Šesté nadzemní podlaží je otevřeno do společenského obytného prostoru v pátém patře galerií, jež je proskleným vikýřem propojená s rozlehlou střešní terasou. Nově vybudovaná místnost se zázemím v tomto podlaží může sloužit také jako pokoj pro hosty.

Součástí adaptace terasy bylo i zastřešení a nové prosvětlení stávajícího světlíku domovní chodby a rovněž nový technický přístup na střechu z nejnižšího podlaží bytu. Terasa má dřevěnou podlahu a je vybavena letní kuchyňkou a koupací kádí, stala se tak plnohodnotným relaxačním prostorem. Zbylé části střechy jsou řešeny jako vegetační.

A1 W WRK INT LOFT PRAHA KATERINSKA F 25
Střešní terasa má dřevěnou podlahu a zpříjemňuje ji skalková výsadba. | Zdroj: David Maštálka

Zcela novým prvkem a současně jednou z hlavních dominant tohoto loftového bytu je spirálové schodiště, které funkčně propojuje všechna tři patra a současně tvoří ladný dekorativní prvek bytu. Prostor pod schodištěm ve spodním podlaží využili autoři návrhu k vybudování prostorné šatny, osvětlené světlíkem, umístěným na úrovni prostředního podlaží.

Třípodlažní loft

Místo: Praha 2
Klient: soukromá osoba
Autoři: Lenka Křemenová, David Maštálka
Realizace: léto 2016
Dodavatel: Fabrick s.r.o.
Stavba:
specialisté projektu: IQ stavby a projekty s.r.o.
řemesla:
HNT historický nábytek s.r.o. truhlářství
DNA design – schodiště

 Daniela Bartošová