Pohoda navozená v betonovém prostoru

Pohoda navozená v betonovém prostoru

Když se spojí gurmánské umění a nadčasová architektura, vznikne okouzlující prostor, který uchvátí několik vašich smyslů. Sama bych se ráda nechala uchvátit touto restaurací, příjemně obsloužit a ještě se i dobře najedla. Tvůrcem této zajímavé betonové koncepce je studio Yunakov architekti z Kyjeva. Hledala bych za touto prací skupinu mladých experimentujících třicátníků. Architekti Yunakov se v architektuře pohybují mnohem déle. Vede je zkušená ruka architekta, která už leccos navrhla.

YUNAKOV – architektonický ateliér byl založen v roce 1991 a veden architektem Sergiyem Yunakovem, laureátem Státní ceny za architekturu. Yunakov je člen ukrajinské Akademie architektury, zkušený učitel a architekt už více než 30 let. Za 20 let architektonické praxe se Yunakov architekti dostali do vedení na trhu architektury v zemi. Musím dodat, že určitě právem.

Členové ateliéru si neustále doplňují vzdělání a studují zahraniční architekturu, inspirují se i návrhy jiných ateliérů a hledají nové postupy a směry. Tento přístup dodal ukrajinské restauraci světový nádech a udělal z něho atraktivní a vyhledávané místo.

Hlavním tématem jsou betonové konstrukce – stěny, podlahy –, které by samostatně působily příliš chladně. Interiér je doplněn teplými dřevěnými prvky, textilem a různým světelným podbarvením prostoru. Moderní loftový až industriální styl navozují prvky z oceli. Zařízení je vybráno velmi citlivě, i když je stylově odlišné, jako celek působí sehraně a nerušivě.

Restaurace se dělí na čtyři základní zóny. Hlavní část s barem, karaoke místnost, VIP místnost na speciální příležitosti a místnost pro děti. Všechny místnosti jsou stylově identické a navazují jedna na druhou.

Dominující prvky interiéru

„Zástěna“ z ocelových sloupů, která odděluje vstupní halu a toalety.

Skleněné dveře a příčky jsou potlačeny detaily výkresů, které byly použity na realizaci interiéru, což je velmi hravé řešení.

V karaoke místnosti je velmi zajímavá akustická stěna z dřevěných hranolů. Kromě estetické funkce řeší i problémy zvýšené akustické zátěže.

Nepřehlédnutelným prvkem je aj barový pult vyrobený z betonu a nerezavějící oceli. Je podsvícen kontrastním teplým světlem.

Ing. Alena Benešová
Foto: Oleg Stelmah / Electraua, yunakov.com