Moderní byt na okraji Prahy

Moderní byt na okraji Prahy

Interiér atypického bytu na severozápadním kraji Prahy je dílem studia MFART neboli bytové designérky Markéty Fleischnerové.

„Chtěla jsem vytvořit slunný prostor. Relaxační, útulný, domácký, ale i dynamický, stále se měnící, proměnlivý a případných budoucích proměn schopný“, říká o tomto zadání designérka. Na bytu byla zajímavá jeho jakási „křivolakost“, která rozhodně nenudila a byla naopak výzvou, jak vytvořit netypický a příjemný interiér. Byt má lomenou chodbu, různá zákoutí a koupelnu vystavěnou „na koso“; skoro v ní nejsou pravé úhly.

Jednotná podlaha spojuje celý byt

Zásadním sjednocujícím a hodně viditelným prvkem bytu je podlaha – úplně v celém bytě je položena dlažba s dekorem pískovce v teplém odstínu. Ten propojuje bílé a pastelové prvky v bytě a vytváří jim příjemné pozadí a podklad. Stejná keramická dlažba se ale vyskytuje i na stěnách – v koupelně jsou „pískovcové“ i stěny. Dlažba je ale netypicky i v celém obývacím prostoru bytu, za francouzským oknem na ni navazují terasová prkna.

Designová sedačka v obývacím pokoji

V obývacím pokoji designérka na míru navrhla a nechala vyrobit velkou pohovku. Jedna sedačka zaplňuje celý kout pokoje (dá se na ní i pohodlně přespat), její druhá část pokračuje v polovině místnosti. Mezi oběma sedačkami je na stěně zavěšena výklopná televize – dá se nastavit doprava nebo doleva, podle toho, z které části pohovky se sleduje. Potah pohovky působí příjemně přírodně, je navíc z nesmáčivé tkaniny odolávající vodě a špíně.

Svítidla v obývacím koutě a nad jídelním stolem jsou totožná. Vzdáleně připomínají sněhobílé borové šišky. Při jejich rozsvícení se nad nimi na stropě vytvářejí zajímavé světelné obrazce.

Hrátky s prostorem v kuchyňském koutě

Za jídelním stolem s šesticí světlých židlí a okny lehce zastíněnými průhlednými roletkami pokračuje bílá rohová kuchyňská linka. Ozvláštněná je ve své pravé části.

Sem byly přidány snížené skříňky s nikami, kde našly své místo rostliny – parožnatky – v oblých nízkých květináčích. V přidaném podhledu jsou umístěna bodová světla.

Interiér atypického bytu - zlicin-8669 - kopie

Interiér atypického bytu - zlicin-8673

Zajímavá chodba se zatáčkami

V čele lomené předsíně našla netypicky místo závěsná knihovna, pod oknem zase botník. Vešla se sem ale také dekorativní vysoká váza. Posuvné dveře vedou z předsíně do komory, přímo naproti nim jsou umístěny široké dveře vedoucí do obytného prostoru.

Alena Gembalová
Foto: Lukáš Hausenblas