Jednopokojový byt na třech úrovních
Galerie(14)

Jednopokojový byt na třech úrovních

Zdědili jste po prarodičích byt, který má krásně vysoké stropy, ale máte pocit, že jeho plošná výměra by stačila sotva na polovinu vašeho šatníku? Prohlédněte si realizaci z dílny architektonického ateliéru KIVVI architects, která nabízí nový pohled na interiér v malých prostorech.

Obývací kout navazuje na „meziposchodí“, kde se nachází knihovna. Vedle ní lze vytvořit koutek na čtení nebo umístit přistýlku pro hosty. Celá konstrukce je vytvořená z pórobetonových tvarovek a obložená laminátem v dekoru dub ferrara. Prostor pod postelí slouží jako šatník.

Jednopokojový byt byl vytvořený pro single nájemníka či mladý pár, který si chce vyzkoušet první společné bydlení. I když je dispozice na první pohled jednoduchá, postupně odhaluje svůj šarm a nápaditost.

Návštěvníka uvítá minimalistická předsíň, která navazuje na prostor průchozí kuchyně. Tato část bytu pro vysoký strop působila v původním stavu hodně stísněně. Nové řešení je funkční a praktické. Snížený strop prostor opticky zkrátil a světlý nábytek mu zase přidal na šířce. Z kuchyně se dostaneme do koupelny a ložnice. Koupelna je malá, spojená s WC, prostorově ji odlehčuje rohový sprchový kout.

Dominantním bodem projektu je řešení centrálního prostoru bytu. Vytvoření tří úrovní, které řeší kromě funkčních zón i odkládací prostory, je skvělý nápad. V jedné místnosti najdete obývák, pracovnu, čítárnu i ložnici zároveň. Samotná konstrukce jednotlivých „poschodí“ je i promyšleným úložným prostorem, který tvoří skříně, police, zásuvky, či dokonce tajná komora.

Známá výzva myslete pozitivně se v tomto případě změnila v myslete vertikálně. S pozitivním výsledkem, co myslíte?



Půdorys jednopokojového bytu tvoří předsíň, kuchyně, koupelna s WC a variabilní ložnice. Obytná plocha bytu je 38,3 m2.


Minimalistická předsíň řeší kompletní odkládací prostory formou vestavěné šatníkové skříně s bílými dveřmi s panty. Díky tomu působí je vstup stále průchodný a působí uklizeně.


Průchozí kuchyně nedovolila architektům rozmarná řešení. Prvky interiéru tvoří v zájmu funkčnosti jednu linii. Čistě bílé stěny i nábytek prostor opticky zvětšují. Příjemný kontrast vytváří tmavohnědá velkoformátová dlažba, položená klasicky rovně.
–>–>

Místo pro přípravu jídla je vytvořeno z bílých desek z dřevotřísky a pracovní desky s dekorem javoru. Vzadu je místo obkladu použité sklo Lacobel v béžové barvě.


Jídelní kout s dřezem a barový pult se nacházejí na konci místnosti. Pult s vysokým sezením stačí pro rychlou snídani. Umístění dřezu s příruční skříňkou na nádobí je nejlepším řešením v rámci dané dispozice. Barevnost nábytku navazuje na ostatní část kuchyně, jemný kontrast vznikl díky žlutému pásu v části barového pultu.


Koupelna spojená s WC je opticky předělená sklobetonovou stěnou sprchového koutu. Na stěnách i podlahách jsou velkorofmátové obklady v béžové barvě, které se výborně hodí do malých členitých prostorů. Ve sprchovém koutu je moderní podlahová vpusť bez vaničky – podlaha je díky tomu kompaktnější.


Už na první pohled je zřejmé rozčlenění místnosti na několik funkčních zón. V popředí je pracovní část, kterou střídá obývací kout. Změna funkce je zvýrazněná i střídáním barev stěn. Laminátová podlaha má neutrální šedou barvu.


Pracovní stůl je navržen na míru v dekoru dub ferrara, stejně jako většina nábytkových prvků v této části dispozice.


Promyšlené umístění odkládacích prostorů u schůdků


Odkládací prostor ukrytý pod knihovnou. Dají se zde umístit neatraktivní spotřebiče, sezonní oblečení či jiné zařízení.


Knihovna přes celou stěnu působí jako zajímavý detail a zároveň poslouží jako úložný prostor.


Na nejvyšší úrovni se nachází místo na spaní. Od okolní části ho odděluje pouze jemný závěs. K osvětlení s tlumeným efektem se využívá podsvícení zafrézované do předsazené stěny.

Text: Ing. arch. Paulína Oravcová
Autor fotodokumentace: Tomáš Baník
Autori dokumentace: KIVVI architects