I dětský pokoj může být účelný a přitom jednoduchý a vkusný

I dětský pokoj může být účelný a přitom jednoduchý a vkusný

Čeká vás zařizování dětského pokoje a už teď víte, že se vám nebude chtít každých pár let měnit jeho podobu? Vybavte ho rovnou tak, aby vydržel až do studentských let, kdy děti vyletí z rodného hnízda.

Při výběru nábytku se zaměřte na univerzálnost, strohost, bezpečnost a funkčnost. Bude se vám hodit nábytek vyrobený z masivu nebo kvalitního lamina či MDF. Jestliže zařizujete pokoj pro opravdu malé dítě, tak by měl být nábytek rostoucí, aby z něj jen tak nevyrostlo a v každém věku mělo dostatek pohodlí.

Dětský pokoj zařiďte nábytkem ve střídmých barvách. Foto: mt-nabytek.cz
Dětský pokoj zařiďte nábytkem ve střídmých barvách. Foto: mt-nabytek.cz

Jakým nábytkem vybavit dětský pokoj?

Aby dítě zdravě rostlo, tak si potřebuje po hrách a úkolech pořádně odpočinout a dobře se vyspat. Základem je matrace, ale ta musí být zkombinována s dobrou postelí a hlavně roštem. Obecně platí, že dobře vyrobená postel z masivu je prakticky nezničitelná, ale ani koupí kvalitní postele z lamina nebo MDF neuděláte chybu.

Nábytek vyrobený z masivu nebo lamina v dekoru dřeva je nadčasový. Foto: mt-nabytek.cz
Nábytek vyrobený z masivu nebo lamina v dekoru dřeva je nadčasový. Foto: mt-nabytek.cz

Vybírat můžete buď z nabídky dětských postelí nebo běžných jednolůžek. Délku postele volte klasické dva metry nebo trochu více, aby ji dítě nepřerostlo, šířku volte alespoň 90 cm. Pokud je v pokoji dost místa, můžete zvolit také jeden a půl lůžko o šířce 140 cm nebo dokonce dvoulůžko s šířkou 180 cm. K posteli zvolte tvrdší matraci a před nákupem ji nechejte dítě pořádně vyzkoušet.

Náš TIP: Přečtete si, jaké jsou právě teď největší trendy v postelích do dětského pokoje.

Psací stůl volte standardní, tedy s výškou zhruba 72 cm. Jestliže je dítě ještě malé nebo mu chcete zajistit správnou polohu u stolu, pořiďte mu výškově nastavitelný stůl, ideálně pak s naklápěcí pracovní deskou. Tu však volte jen v případě, že na stole nebude umístěn monitor počítače. Stůl by měl mít dostatek úložných prostor, pokud je však nemá, můžete ho doplnit o zásuvkový kontejner.

Ke psacímu stolu pořiďte pořádnou pracovní židli, nejlépe otočnou a s kolečky. Židle by měla podpořit zdravé sezení a měla by mít dostatek možností nastavení, především pak výšky sezení. Ideální je, pokud bude mít opěrku hlavy i beder a područky. Jestliže bude dítě v židli trávit hodně času, pořiďte mu židli s houpacím mechanismem. Myslete také na dostatečnou nosnost židle, aby dítě unesla i v pozdějším věku. Tápete u volby čalounění? Na údržbu je lepší eko kůže nebo kůže, pro dobré odvětrávání je zase lepší síťovina. Textilní potah je příjemný na dotek a je levnější, ale hůře se čistí. Proto je ideální snímatelný potah, který nejen že snadno vyperete, ale můžete ho navíc jednoduše vyměnit za nový, když se dítěti začne líbit něco jiného.

Do jakých barev pokoj ladit?

Děti sice mají rády pestré barvy a motivy, ale nezapomeňte na to, že s rostoucím věkem se jim bude s největší pravděpodobností měnit jejich vkus a záliby. Pokud tedy nechcete nábytek po čase obměňovat a pokoj neustále malovat, tak se raději vyhněte nábytku v jasných barvách, roztodivných tvarech a s pohádkovými či pestrobarevnými potisky. Volte raději decentní barvy a čisté a jednoduché tvary.

Dětský pokoj oživte doplňky a dekoracemi v pestrých odstínech. Foto: mt-nabytek.cz
Dětský pokoj oživte doplňky a dekoracemi v pestrých odstínech. Foto: mt-nabytek.cz

Říkáte si, že pokoj bude působit studeně a neosobně? Omyl. Veselé barvy do něj dodáte pomocí knih, hraček a různých menších bytových doplňků a dekorací, které snadno vyměníte za nové. Strohé zdi a neutrální nábytek můžete dozdobit i veselými samolepkami, které kdykoliv odlepíte a nalepíte místo nich nové. Barevné tóny a pocit tepla pak dodají také textilie, jako jsou závěsy, lůžkoviny a kusové koberce.

Na závěr jedna rada, za kterou v budoucnu možná poděkujete nejen vy, ale i vaše děti:

Nekupujte nábytek, za který by se mohlo dítě v pozdějším věku stydět před kamarády i před sebou samým.

Autor: Antonín Vintr, Exiteria, a.s.
ZDROJ: PR článek společnosti Exiteria, a.s.