Strašlivý stav romantické usedlosti Cibulka
Galerie(14)

Strašlivý stav romantické usedlosti Cibulka

Partneři sekce:

Co se stane s košířskou usedlostí v Praze 5? Vznikne tady komunitní a kulturní pražské centrum? Anebo tahle zdevastovaná kulturní památka spadne? Přes dvacet let kulturní památka Cibulka v lesoparku nad Plzeňskou ulicí chátrá. V posledních letech se již propadají střechy. Proč k takovémuto stavu romantické usedlosti na lukrativním místě došlo?

Ještě pře 30 lety se tady dalo bydlet  

Na ostrohu nad Motolským potokem stával ve 14. století dvorec. Koncem 18. století se místo dočkalo přestavby díky novému majiteli, pasovskému biskupovi Leopoldu Thun Hohenštejnovi. Vznikla kulturní a krajinná památka, propojená s anglickým parkem plným drobných romantických staveb. Chátrání začalo už po biskupově smrti, ale ruina to nebyla ještě v roce 1990. Jen omšelá památka, kde byly i byty. Roku 1993 Cibulku privatizoval současný majitel na Cibulka a.s. Po několika letech okolní obyvatelé viděli, že majitel o památkově chráněný statek nepečuje a nechává ho chátrat.

Majitel získal usedlost  za stovky tisíc. Údajně dvacet let hledal partnera a investora a hodlal zde založit kulturní centrum – aby Ministerstvo kultury poskytlo na záchranu dotaci. Památka dál chátrala, kupec nebyl a problematickou renovaci, která počítala s necitlivými zásahy a dokonce demolicí některých budov, památkáři odmítli. V minulém roce se majitel pokoušel prodat usedlost za částku přes 130 milionů korun.

Totální zkáza Cibulky je blízko

Kdokoliv jde kolem, ptá se, jak je tohle vůbec možné. Propadlé krovy a stropní trámy napadené plísní a dřevomorkou, zabedněná okna. Špinavé zabednění oken letos majitel před návštěvou památkářů HMP vyměnil za sněhobílé polystyrenové – snad aby bylo zřejmé, jak o kulturní památku pečuje. Přímo nad okny ovšem zejí ve střeše díry, kterými teče do zdiva a místností. Typický znak Cibulky – měděná vížka ve tvaru cibulky – je obalená modrým igelitem, protože měděné opláštění bylo ukradeno. Podobně chátrá hlavní budova, hospodářská stavení i půvabný Čínský pavilon v parku. Se stavem soukromé usedlosti kontrastují rekonstruované stavby v lesoparku (poustevna, studánka, rozhledna), který je v majetku města.

Nepřehlédněte na asb-portal.cz

Dům sladěný s okolní krajinou

Srub vybírali na internetu

Dům u lesa

Zastupitel Prahy 5 Ondřej Velek a další zástupci místních sdružení i památkáři majiteli navrhují, aby přistoupil na dohodu o spoluvlastnictví Cibulky. Tak by společně mohli získávat finance z veřejných rozpočtů nejen na záchranu, ale i k využití části usedlosti jako domu seniorů i centra s restaurací pro občany Košíř. Část usedlosti by využíval současný majitel. Ten byl také vyzván, aby městu prodal chátrající Čínský pavilon; tak by ho mohlo město zachránit. Horší alternativou je pro majitele vyvlastnění usedlosti.

Chátrání provizorně zpomalují squatteři

Od roku 2012 žije na Cibulce podle dohody s majitelem kolektiv mladých lidí, kteří brání usedlost před vypálením a rabováním. Vyklučili zahradu, uklízejí okolí, pomohli obnovit včelín. Také pořádají pro občany Cibulky sousedská setkání, koncerty i výstavy fotografií. Koncem března dostali výpověď, ale po mediálním tlaku a intervenci zastupitelů majitel přistoupil na prodloužení nájmu. Mladí lidé t. č. bez domova žádají o využívání části objektu i v době, kdy majitel začne postupně usedlost konečně opravovat.

Strašlivý stav romantické usedlosti cibulka - foto - DSCN9412

Strašlivý stav romantické usedlosti cibulka - foto - DSCN9414

Za záchranu Cibulky usiluje 17 občanských sdružení Prahy 5

V únoru 2015 vyvolal odbor HMP místní šetření ke kontrole plnění povinností vlastníka kulturní památky. Další vizitu provedla v březnu 2015 Komise pro kulturu a památky RMČ Prahy 5. Také radní Prahy 5 pro památky Petr Hnyk na březnovém zastupitelstvu uvedl, že radnice bude akceptovat i granty od spolků i majitele na studie revitalizace. Občanská platforma ZaPět (www.zapet.cz) v prohlášení z dubna 2015 napsala: „… vyzýváme městské i státní orgány, aby začaly jednat s majitelem Cibulky ve věci údržby a radikální rekonstrukce, která by zámeček za pět minut dvanáct zachránila před konečnou zkázou. Zároveň apelujeme, aby majitel dodržoval povinnosti, které má jako vlastník kulturní památky. Příští generace nikomu neodpustí ničení unikátní kulturní památky…“.

Komise pro kulturu a památky MČ Praha 5 koncem dubna dojednává pozici pro případnou spolupráci a ještě během května 2015 by mohlo začít vyjednávání s majitelem Cibulky o spolupráci na záchraně usedlosti.

Strašlivý stav romantické usedlosti cibulka - foto - poustevna

Strašlivý stav romantické usedlosti cibulka - foto - DSCN9417

Alena Gembalová
Foto: archiv hl.m. Prahy, Alena Gembalová