Nové bydlení v Praze: Za.hraďák nabídne tisícovku bytů i klidné zázemí u zeleně

Projekt Za.hraďák patří k nejrozsáhlejším projektům, které nyní v metropoli vznikají. Celek na rozhraní Zahradního Města a Hostivaře bude po dokončení všech etap zahrnovat celkem 16 bytových domů s přibližně tisícovkou bytových jednotek.

V režii CPI Property Group by měla vzniknout prakticky plnohodnotná nová městská čtvrť na pomezí kompaktní blokové zástavby a volnějšího sídlištního urbanismu. Už v první realizační etapě je možné vybírat z bytů o dispozicích 1 + kk až 4 + kk včetně několika mezonetů.

Masu betonu rozrušují různé výškové úrovně domu
Balkónem bude disponovat většina bytů
Snaha o designové osvěžení
Jednoduchý design koupelen
Takto může vypadat mezonet

Jde o velmi výhodnou lokalitu v klidnější části Prahy, která je zároveň v solidní dojezdové vzdálenosti od centra a s kompletní občanskou vybaveností na dosah. Nedaleko se nachází lesopark kolem Hostivařské přehrady, poblíž se nacházejí i četná sportoviště, obchodní centrum VIVO! Hostivař nebo mateřská školka. Tramvajová zastávka Sídliště Zahradní Město je prakticky před domem, na metro se dostanete za pár minut. Nedaleko se nachází také vlaková stanice Zahradní Město.

Byty nejen pro bohaté

Urbanistická koncepce ateliéru Loxia pracuje s principem otevřených bloků a solitérních domů zasazených do parkově upravené zeleně. Ulice a pěší trasy se svým bezprostředním okolím jsou navrženy jako veřejný parter pro místní i návštěvníky, na ně navazují klidnější vnitrobloky sloužící rezidentům. Zde jsou umístěny plochy s místy k posezení nebo dětskými prvky.

Architektonické řešení jednotlivých domů nese známky jednotného stylu, který však neznamená fádnost. Domy se liší výškou, orientací i detailem fasád, což má napomoci rozbití potenciální uniformity celku. Fasády jsou komponovány s důrazem na horizontální členění pomocí lodžií a balkonů, které svým umístěním a zapuštěním do exteriérové zdi mají poskytovat více stínu v parných dnech.

Areál tak i vnějškově reflektuje skutečnost, že by si zde měli najít to své různé skupiny zákazníků od těch náročnějších po ty, kteří chtějí „jen“ uspokojit základní lidskou potřebu dostatečného a bezpečného přístřeší. Tato přístupnost je ale samozřejmě velmi relativní – i byty 2+kk začínají na necelých osmi a půl milionech.

Balkónem bude disponovat většina bytů
Balkónem bude disponovat většina bytů | Zdroj: Zahradak.cz

Nápaditá účelnost

Důraz je podle developera kladen na kvalitní obálku budovy, akustické parametry konstrukcí a dostatečné prosvětlení interiérů. Okna s izolačním zasklením jsou doplněna přípravou na exteriérové stínění. Vytápění je pochopitelně řešeno centrálně.
Vstupní haly, chodby i výtahové lobby využívají odolné materiály a střídmý design, který minimalizuje nároky na údržbu.

Dispoziční řešení vychází z aktuálních požadavků na flexibilní bydlení, kde se propojuje práce z domova, rodinný život i volnočasové aktivity. U menších bytů je kladen důraz na kompaktnost, zatímco větší byty pracují s jasným oddělením denní a noční části. Obývací pokoje s kuchyňským koutem jsou navrženy jako centrální obytný prostor s přímým napojením na balkon nebo terasu.

Snaha o designové osvěžení
Snaha o designové osvěžení | Zdroj: Zahradak.cz

Skříně, komory, výklenky…

Zásadní je pro každého budoucího obyvatele dostatek úložných prostor. Plány architektů pracují v této oblasti s vestavěnými skříněmi, komorami přímo v bytech, sklepními kójemi a úložnými nikami.

Kuchyně mohou být řešeny různým způsobem, od lineárních sestav až po plnohodnotné rohové s velkorysejší pracovní plochou. V některých bytech je prostor doplněn o jídelní kout situovaný u okna.

Koupelny jsou nabízeny v několika standardech, zahrnujících kombinaci van a sprchových koutů nebo závěsná WC. U větších bytů se objevují dvě koupelny nebo alespoň oddělené WC.

Součástí téměř všech bytů jsou velkorysé terasy, předzahrádky nebo balkony. Byty v posledním patře mají navíc i přípravu pro klimatizaci. Ve standardním vybavení jsou k dispozici laminátové podlahy, velkoformátové obklady a dlažby v hned několika barevných provedeních. Vše je ale možné přizpůsobit vkusu zákazníka.

Takto může vypadat mezonet
Takto může vypadat mezonet | Zdroj: Zahradak.cz

Nadnárodní developer s českými architekty

Za projektem nové „miničtvrti“ stojí architektonický ateliér Loxia, patřící od roku 1995 mezi etablované české kanceláře zaměřené na rezidenční, administrativní i urbanistické celky. Ve své tvorbě kombinuje racionální přístup s důrazem na funkčnost a ekonomiku provozu. Mezi významné realizace patří rezidenční projekty jako Britská čtvrť nebo dostavba areálu Waltrovka, ale i administrativní a polyfunkční objekty v Praze a dalších městech. Hlavní architektkou studia je Jana Mastíková.

CPI Property Group je již mnoho let stálicí na českém realitním trhu. Mezinárodní realitní skupina se sídlem v Lucembursku, působící napříč Evropou, se zaměřuje na investice, development a správu kancelářských, retailových i rezidenčních nemovitostí. Mezi klíčová aktiva patří kancelářské komplexy na Pankráci, obchodní centra jako Olympia a rozsáhlé portfolio hotelů a bytových domů ve střední Evropě.
Její nové byty na Za.hraďáku by měly být zkolaudovány koncem příštího roku a začátkem roku 2028 připraveny k nastěhování.