Benátské bienále
Galerie(9)

Benátské bienále

„Co vidí dáma stojící na štaflích? Pustinu, na kterou nikdo z nás nemůže být hrdý. Vidí zklamání, smutnou, nekonečnou řadu promarněných příležitostí naší civilizace jednat a prokázat svou inteligenci. Mnoho tragédií i banalit, které ukazují ke konci a rozpadu architektury. Dáma stojící na štaflích ale vidí také známky lidské tvořivosti a naděje. Vidí je teď a tady, nikoli až kdesi v nejisté budoucnosti.“
Paolo Baratta

Patnáctý ročník mezinárodní architektonické výstavy La Biennale di Venezia nese motto „REPORTING FROM THE FRONT“.

Paolo Baratta

Paolo Baratta, prezident La Biennale di Venezia

Hlavním kurátorem byl jmenován Alejandro Aravena, významný chilský architekt z ateliéru Elemental, který je laureátem prestižní Pritzkerovy ceny za architekturu. Benátské bienále bude probíhat od 28. května do 27. listopadu 2016. Redakce ASB byla u slavnostního zahájení výstavy. Několik drobných reportáží přímo z místa najdete na našem facebooku.

Alejandro Aravena

Bienále se v rámci letošního ročníku účastní 65 států z celého světa. Své architektonické expozice představí veřejnosti v prostorách historických loděnic Arsenale a také v zahradách Giardini, ve kterých tradičně probíhají výstavy umění, architektury a designu již od roku 1895. Pět zemí se letos účastní bienále poprvé: Litva, Nigérie, Filipíny, Seychely a Jemen.

Areál loděnic Arsenale připomíná labyrint velkolepých sálů, který návštěvníkům nabízí komplexnější a na první pohled intenzivnější část výstavy. Zahrady Giardini, ve kterých mezi stromy vykukují menší pavilony zasvěcené jednotlivým státům, pak představují jistou formu protipólu – klidnějšího, ovšem neméně zajímavého.

Ze stropu vstupního sálu visí zbytkový materiál z minulého bienále

V některých pavilonech (například Dánském) najdete architektonické expozice klasického typu a nebudete ochuzeni o prezentaci zajímavých projektů ve formě vymazlených modelů, výkresů a vizualizací. Jinde vás překvapí zprvu ne zcela pochopitelné exponáty, do kterých je třeba vhlédnout hlouběji – což doslova platí třeba pro umělou bílou jeskyni ve švýcarském pavilonu, do které je možné vlézt a prozkoumat její křivolaké útroby (boty je však nutné zanechat venku).

Československý pavilon

V československém pavilonu se rozkračuje červené kovové zvířátko – model bratislavské národní galerie v měřítku 1 : 17,78. Holanďané přichystali pískoviště, Kanaďané zase bazén.

Moderní přístup k architektuře v Izraelském pavilonu – dům jako hnízdo

Netradiční pojetí své národní expozice zvolil Izrael. Pod taktovkou architekta a kurátora Bena Bauera vznikla pozoruhodná přehlídka projektů ve znamení nového, vědecky pokrokového pohledu na architekturu.

Projekt klenutých přístřešků do Afriky od Normana Fostera

Zlatý tunel

Bonbónkem benátského bienále je také výstava projektů Zahy Hadid, kterou je možné navštívit v krásných prostorách paláce Franchetti a obdivovat nejen organické divy od irácké architektky, ale také pozoruhodný kontrast architektury 16. a 21. století.

Zaha Hadid – výstava projektů v paláci Franchetti

TEXT: TEREZA JANIŠOVÁ

FOTO: MÁRIA NOVÁKOVÁ