železnice

Železničáři připraví projekt opravy trati v Českém středohoří

Partneři sekce:

Správa železnic připraví projekt opravy trati v Českém středohoří zavalené v roce 2013 sesuvem půdy. Náklady na stavbu úseku mezi Radejčínem a Lovosicemi, která je nyní nesjízdná, odhadují na 463 milionů korun. ČTK to řekl mluvčí Správy železnic Marek Illiaš.

Ministerstvo dopravy schválilo záměr projektu. „Nyní mohou začít práce na projektové dokumentaci, vyřízení územního rozhodnutí a stavebního povolení,“ uvedl Illiaš. Sesuv v roce 2013 zavalil tehdy rozestavěnou dálnici D8 a dvousetmetrový úsek trati, její osud byl od té doby nejasný. Ústecký kraj trval na obnově s tím, že chce nadále objednávat regionální vlakovou dopravu v této oblasti. Náklady se původně odhadovaly na 800 milionů korun.

Postavit se musí nový železniční most, který zavalený úsek překlene. Most by měl být dlouhý 163 metrů, v záměru projektu se uvažuje o ocelobetonové konstrukcí a je navrženo 16 pilířů. V plánu je sanace skalních masivů lemujících trať, vyčištění propustků a štěrkového lože, výměna pražců a části kolejnic a celkové zlepšení stavu trati.

„Předpokládáme i zvýšení zabezpečení stávajících přejezdů. Původní cena zhruba 800 milionů vycházela z jiného záměru opravy,“ uvedl mluvčí. Vydání stavebního povolení se očekává v červnu 2022.

Zdroj: ČTK