Studentská soutěž Dům nové generace měla letos rekordní účast

Studentská soutěž Dům nové generace měla letos rekordní účast

Na čtyři desítky studentů se zúčastnilo letošního, již šestého ročníku, soutěžního klání s názvem Dům nové generace, které vyhlašuje společnost KM BETA a.s. Tato tradiční soutěž hodnotí diplomové práce, ročníkové projekty a semestrální práce studentů VUT Brno a ČVUT Praha a od předchozího ročníku i studentů středních a vyšších odborných škol. Studenti letos navrhovali nízkoenergetický nebo pasivní dům, dle výběru rodinný nebo bytový dům nebo občanskou stavbu, a to s použitím zdicího systému KMB SENDWIX nebo střešní krytiny KM Beta. V kategorii pro vysokoškolské studenty porotu nejvíce zaujal návrh Martina Beneše, studenta Stavební fakulty VÚT v Brně.  Vítězem soutěže pro střední a vyšší odborné školy se stal Vojtěch Stoklasa z  VOŠ a SPŠ arch. J. Letzela - Náchod. Slavnostní vyhlášení proběhlo na konci června ve Valticích.


Hlavní cenou pro vítěze jednotlivých kategorií (studenti vysokých škol/studenti středních a vyšších odborných škol) byl zájezd dle vlastního výběru v hodnotě 10 tisíc Kč a k tomu navíc 5 tisíc korun v hotovosti. Další 4 tisíce korun věnovala společnost KM Beta a.s. každému z jejich odborných garantů. Za druhé a třetí místo náležela úspěšným studentům odměna v podobě zájezdu v hodnotě 10 tisíc, resp. 5 tisíc, Kč, a to dle vlastního výběru. Menší finanční odměny získali také jejich garanti.

Porota v čele s odbornými garanty soutěže (Doc. ing. Šárka Šilarová CSc. – FAST ČVUT Praha a Doc. ing. Antonín Fajkoš CSc. – FAST VUT Brno) vůbec neměla lehkou práci, zaslané práce byly i letos velmi zdařilé. Vysokoškoláci se dokonce úspěšně poprali i s, v letošním ročníku novým, úkolem zpracovat v návrhu také výpočet roční tepelné bilance řešené stavby nebo energetického štítku stavby. Hodnotícími kritérii byla i tentokrát originalita návrhu, správnost konstrukčního řešení, správnost použití výrobků KM Beta (střešní krytiny i vápenopískových systémů) a kvalita zpracování.

Všichni přihlášení studenti přijeli 26. června do Valtického zámku, aby si užili příjemné odpoledne a večer. Kromě slavnostního vyhlášení pro ně byl připraven i zajímavý kulturní program. Součástí byla prohlídka zámku vč. rozsáhlých sklepních prostor – Valtického podzemí, vystoupení iluzionisty v podání Dua Fernando a hudební produkce.

Výsledky soutěže Dům nové generace 2009:
Vysoké školy
1. místo: Beneš Martin (odborný konzultant ing. Danuše Čuprová)
2. místo: Drhlík Petr (odborný konzultant ing. Danuše Čuprová)
3. místo: Růžičková Lenka (odborný konzultant ing. Miloš Lavický)

Střední školy
1. místo: Stoklasa Vojtěch (odborný konzultant ing. Marcela Havrdová)
2. místo: Janků Ondřej (odborný konzultant ing. Libor Dubčák)
3. místo: Slavíčková Lenka (odborný konzultant Ing. Jana Svobodová)

„Vzhledem ke stále rostoucímu zájmu o soutěž počítáme s jejím uspořádáním i v příštím roce,“ říká Jiří Foltýn, technický poradce ze společnosti KM Beta a.s. „Zatím mohu prozradit jen to, že se studenti mohou těšit na rozšířenou formu soutěžního klání,“ dodává Jiří Foltýn.

Zdroj: KM Beta a.s.