Šest kilo předrevoluční architektury. Ke knize přibyla i výstava

Projekt Architektura 58–89 Vladimira 518
Zdroj: Jan Hromádko

Od 1. do 31. března je v Centru architektury a městského plánování možné navštívit výstavu k dlouho očekávané knize o architektuře z nakladatelství Bigg Boss. Přes 40 kapitol na téměř 1400 stranách od 30 odborných autorů doplní impozantní projekce na 25metrové stěně a pestrý doprovodný program. Za projektem a uměleckou instalací stojí Vladimir 518.

„Dlouhodobě se nám bohužel nedaří najít zdravý vztah k této už historické architektuře, proto z ulic našich měst mizí jedna důležitá stavba za druhou. Pokud se nám jako společnosti nepodaří uchovat alespoň to zbývající z kvalitních staveb začátku druhé poloviny 20.století, vymažeme tak jednou pro vždy kus vlastní historie a kulturní paměti,“ upozorňuje tvůrce konceptu knihy a její editor Vladimir 518. Poukazuje neslavný konec ikonických staveb jako Hotel Praha, Transgas či OD Ještěd, které neunikly demolici.

Kniha Architektura 58–89 je dosud nejrozsáhlejší publikací o předrevoluční architektuře z let 1958-1989. Dva svazky knihy jsou pevným stavebním základem pro narovnání vztahů mezi širokou veřejností a stigmatizovanou architekturou.

Ambiciózní počin na poli dokumentární literatury vznikal téměř deset let a pod vedením Vladimira 518 je v něm představeno nad čtyřicet architektů, autorských dvojic či skupin, které ve vymezeném období razantně zasáhly do dějin naší architektury.

Dobové fotografie i 3D modely

Vedle detailního prostudování čerstvé publikace se návštěvníci mohou těšit na monumentální koláž složenou z unikátních dobových fotografií, zvukových záznamů, 3D modelů nebo dokumentárních záběrů.

K výstavě je připraven doprovodný program, který mapuje minulost, současnost a budoucnost poválečné a předrevoluční moderní architektury. Připraveny jsou tři diskuzní večery a audiovizuální kompozice, jejíž ústředním motivem bude život a tvorba Karla Pragera.

„V rámci doprovodného programu se budeme věnovat kauzám, které se týkají architektonicky hodnotných staveb ze druhé poloviny 20. století, ale hovořit se bude také o stavbách, které právě nyní procházejí změnou, nebo které změna v blízké budoucnosti čeká.Diskutovat budeme s historiky či samotnými autory staveb“, říká Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha.

Projekt Architektura 58–89 Vladimira 518
Projekt Architektura 58–89 Vladimira 518 | Zdroj: Jan Hromádko

Napravit pochroumaný obraz

Vizionářské stavby Karla Pragera, manželů Machoninových nebo liberecké školky SIAL patří k tomu nejlepšímu, co u nás v minulém století na poli architektury vzniklo. Zasvěcení odborníci o tom nepochybují, ale široká veřejnost pořád váhá. Není výjimkou, že se stavby jako Žižkovský vysílač nebo Federální shromáždění umístí na předních příčkách v anketách o nejošklivější budovy. Publikum se na tyto budovy dívá kriticky, protože si jejich svébytný a sebejistý výraz neodmyslitelně spojuje s ideologií někdejšího režimu.

„Pro nás se jedná o srdcové téma, protože sídlíme v budově od významného poválečného architekta Karla Pragera”, komentuje Štěpán Bärtl, vedoucí CAMPu. „Mám proto radost, že se podařilo tuto “bibli” architektury dotáhnout až do konce a že naprosto tyto unikátní archivní materiály můžeme ukázat právě u nás.”

Od partnerů ASB

Cílem díla je pochroumaný obraz poválečných staveb napravit hlavně kvůli jejich tvůrcům – špičkovým architektům, kteří obstojí i v celosvětovém srovnání. Ti často jako mnoho jiných umělců své doby upadli v nemilost režimu, ovšem uznání a pochopení se nedočkali ani po revoluci.

Publikace vychází z výkresů a dobových, často zatím nepublikovaných, fotografií z archivů z celé republiky. Za její grafickou podobou stojí tým Roberta Jansy a Petra Bosáka 20YY Designers. Tvůrcem umělecké instalace je Vladimir 518, autorem hudby Ondřej Anděra, supervizorem postprodukce David Vrbík a tvůrcem filmových vstupů Jan Zajíček.

Doprovodný program k výstavě:

15/03   19:00   Architektura 58-89 I Minulost
22/03   19:00   Architektura 58-89 I Současnost
29/03   19:00   Architektura 58-89 I Budoucnost
01/04   19:00   Architektura 58-89 I SPAM: Karel Gott Prager

Více informací naleznete na www.campuj.online

red