KŘEST KNIHY VENDULY TŮMOVÉ A PŘEDNÁŠKA LAURY J. PADGETT

Jak komunikuje architektura ve fotografii? Odpověď hledá nová kniha i přednáška

Galerie Jaroslava Fragnera bude v úterý 5. dubna od 18:00 hostit současně hned dvě zajímavé akce o architektuře. Současně s křestem knihy Vidět architekturu / Myslet architekturu od Venduly Tůmové se uskuteční i přednáška americké fotografky a historičky Laury J. Padgett.

Nová kniha Venduly Tůmové, historičky umění a specialistky mediální komunikace architektury, Vidět architekturu / Myslet architekturu. K současné fotografii architektury sleduje různé formy fotografické intepretace architektury z perspektivy architektů, kritiků, médií a samotných fotografů /umělců.

Poukazuje na významy a vztahy, které fotografie v komunikaci architektury vytváří, utvrzuje nebo konvertuje. V případových studiích představuje různé přemýšlení o architektuře jejím obrazem, ať už z hlediska tělesnosti nebo kulturního a společenského kontextu architektury.

Na slavnostní křest knihy naváže přednáška Laury J. Padgett, americké fotografky a historičky umění, autorky fotografií pro knihu Promýšlet architekturu Petera Zumthora.

Ve své přednášce Spirits of Architecture bude hovořit o tom, jak chápe fotografii a její možné využití. Vlastní přístup k tématu architektury představí na svých třech fotografických dílech: Zumthorův dům (pro knihu esejů Promýšlet architekturu), na vlastní knize Space over Time a nejnovějším cyklu fotografií Regenerating Permanence. Zohlední přitom různé podmínky provázející počátky a produkci díla až po samotný výsledek. Zamyslí se také nad důležitostí proměny běžně užívané tektonické terminologie poetikou významu.

Laura J. Padgett se ve svém fotografickém a filmovém díle zabývá mnoha aspekty toho, co nás obklopuje: co je před námi, co je za námi a co si my jako tvůrci a diváci přinášíme. Zkoumá prostory, skutečné i teoretické, a odhaluje tak často přehlížené skutečnosti.

Od devadesátých let vytvořila rozsáhlou řadu prací, ve kterých přebírá různé žánry, jako je architektonická fotografie, fotografická esej nebo zátiší, s ohledem k abstraktnímu, a přitom zkoumá naše představy o komunální a kulturní identitě.

red