ProLogis a Arcapita – moderní logistická zařízení v Perském zálivu

Společnosti ProLogis (NYSE: PLD), největší světový vlastník, správce a developer logistických nemovitostí a Arcapita, mezinárodní investor se sídlem v Bahrajnu, uzavřely 50/50 joint venture za účelem vytvoření ProLogis Střední východ, který zakoupí a vybuduje portfolio moderních skladovacích prostor v regionu Rady pro spolupráci v Zálivu v hodnotě 1 miliardy dolarů.

V rámci dohody ProLogis Střední východ zakoupí, vybuduje, bude financovat a spravovat skladovací prostory v Saudské Arábii, Kuvajtu, Bahrajnu, Ománu a Kataru. Stavební práce na prvním projektu začnou v druhé polovině roku 2008. Společnosti se v první fázi spolupráce zaměří na Saudskou Arábii a později rozšíří své aktivity do celého regionu Rady pro spolupráci v Zálivu.

„Saudská Arábie je díky své strategické poloze, dostupnosti pozemků a velké populaci pro ProLogis Střední východ ideální základnou,” řekl Jeff Schwartz, předseda a výkonný ředitel ProLogis. „Naše činnost v Dubaji nám umožnila poznat, jak funguje trh s logistickými nemovitostmi v regionu Rady pro spolupráci v Zálivu, ve kterém bude poptávka lokálních i mezinárodních společností po moderních distribučních centrech nepochybně stoupat. Odborné zkušenosti ProLogis v mezinárodním průmyslovém sektoru spolu se silnou pozicí a znalostí místního trhu společnosti Arcapita vytvoří ideální platformu, která uspokojí distribuční požadavky klientů v této oblasti. Stejně jako na ostatních vznikajících trzích, kde společnost působí, máme v úmyslu i zde využít fakt, že budeme první v tomto regionu a na základě již existující klientely vytvořit infrastrukturu moderních logistických a skladovacích zařízení, která zde doposud chyběla.”

„Předchozí spolupráce naší společnosti a ProLogis založená na vytvoření několika realitních fondů ve Spojených státech byla úspěšná jak pro nás, tak pro naše investory a jsme opravdu rádi, že můžeme naše vztahy dále rozvíjet,” řekl Atif Abdulmalik, výkonný ředitel Arcapita. „Na Středním východě je v současnosti nedostatek moderních průmyslových skladovacích prostor. Neustálý růst hrubého domácího produktu vedl ke zvýšení poptávky ze strany klientů. V budoucnu se bude poptávka po moderních distribučních zařízeních nepochybně ještě zvyšovat a ProLogis má prostředky i mezinárodní zkušenosti, aby náročné požadavky na místním trhu uspokojil. Vytvoření platformy v tomto regionu je také skvělou příležitostí pro naše investory.”

ProLogis Střední východ má v úmyslu vybudovat dvě třetiny všech projektů na míru klientům a zbytek pak na principu prodeje a zpětného pronájmu. Saudská Arábie bude ve výsledku zahrnovat až 70% všech projektů, zbytek bude rovnoměrně rozdělen mezi ostatní země Rady pro spolupráci v Zálivu, s výjimkou Spojených arabských emirátů. „Členství Saudské Arábie ve Světové obchodní organizaci od roku 2005 zvýšilo ekonomický růst a následkem toho i poptávku po distribučních zařízeních v regionu,” řekl Joseph Ghazal, viceprezident a ředitel ProLogis Střední východ. „Naše strategie spočívá ve využití pozemků blízko velkých měst a námořních přístavů, kde vznikne nepochybně velká poptávka po kvalitních logistických prostorách.”

Zdroj: Best Communications