Pokuta za vyšší náklady na realizaci – platí i architekt

Pokuta za vyšší náklady na realizaci – platí i architekt

I světové kanceláře se mohou dostat do potíží kvůli vyšším nákladům na realizaci, než s jakými počítal investor. Dokazuje to spor renomované kanceláře Nicolase Grimshawa, jejíž budovy se staví všude po světě. Šlo o rekonstrukcí městských lázních v městě Bath.

Kancelář oznámila v polovině listopadu mimosoudní dohodu s radou města Bath a severovýchodního Somersetu v Anglii ohledně projektu lázní ve městě Bath. Uvádí to britský zpravodajský server Building Design online. Lázně byly dokončeny už v roce 2006.

Rada města žalovala ateliér Grimshaw i zhotovitele stavby – společnost Carillion, kvůli zvýšeným nákladům způsobeným technickými problémy a zpožděním realizace stavby. Stavba se prodražila z 21 milionů na 45 milionů liber, tj. o 24 milionů liber (asi 672 milionů Kč na cca 1,3 mld. Kč) a protáhla se o tři roky.

Mimosoudní dohoda předcházela soudnímu jednání u krajského soudu, k němuž mělo dojít příští rok.  V prohlášení, které odsouhlasily všechny tři strany jednání, se uvádí: „Po intenzivních třístranných diskusích a jednáních mezi radou města Bath a severovýchodního Somersetu, firmou Carillion a kanceláří Nicolas Grimshaw & Partners se tyto tři strany dohodly na urovnání sporu mezi nimi ohledně projektu Bath Spa.

Smlouva o urovnání stanoví částky, které budou poukázány radě oběma společnostmi. Platba firmy Carillion přihlíží k jejímu vlastnímu finančnímu závazku vůči Radě. Všechny strany souhlasí, že stanovené platby reflektují uznání nákladů a nejistot spojených s pokračováním sporu.“

V tiskovém prohlášení ateliéru Grimshaw se uvádí: „Jsme potěšeni, že se podařilo dosáhnout dohody a hrdí, že naše vize termálních lázní v Bath má úspěch jak u obyvatel, tak návštěvníků.“ Město Bath se stalo lázněmi už v roce 43 našeho letopočtu, kdy sem přišli Římané, a voda formovala jeho dějiny po mnoho staletí. Byly zavřeny až v roce 1978 po úmrtí jednoho z koupajících se lidí na meningitidu. Poptávka po lázních se časem obnovila.

V Česku se vyšší náklady na realizaci objevily naposledy v případu Justičního paláce v Brně, otevřeného letos v létě. Původní náklady měly být 700 milionů, ale vyšplhaly se na 2 miliardy. Mimoto se objevil problém s plagiátorstvím původního návrhu. Policie ovšem nikoho neobvinila a investor – Krajský soud v Brně – vůbec nepovažoval zvýšené náklady za problém.

Zdroj: BD online, (in)
Foto: Edmund Sumner / View