Vláda schválila zvýšení výdajů fondu bydlení o 1,1 miliardy korun

Vláda včera schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj (MMR) na zvýšení výdajů Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) na letošní rok o 1,1 miliardy na 4,12 miliardy korun. Jde o peníze, které ve fondu zůstaly z loňského roku. Příjmy mají zůstat 1,24 miliardy korun.

„Předloženým návrhem změny rozpočtu pro rok 2020 žádá fond o navýšení výdajového limitu v oblasti programových výdajů o 1,1 miliardy korun, které bude plně kryto volnými zdroji fondu bez nároku na státní rozpočet,“ stálo v podkladech pro jednání vlády.

Schválený návrh počítá s tím, že dodatečné peníze budou použity pro program Výstavba pro obce, který vláda schválila v loňském roce. Jde o to, že na stavbu sociálních bytů poskytne stát obcím stoprocentní dotaci. Jde však maximálně o pětinu bytů v konkrétním domě. Na zbytek bytů si může obec vzít buď zvýhodněný úvěr z fondu bydlení, nebo klasický komerční úvěr. Předmět dotace by se měl rozšířit o nástavby, přístavby a rekonstrukce. Obce musí zajistit, že při poskytnutí stoprocentní dotace bude byty pro sociální účely udržovat nejméně 20 let.

Na pořízení sociálních bytů má jít z dodatečných peněz 650 milionů korun, dalších 350 milionů korun je určeno pro úvěrovou část programu na pořízení dostupných bytů. Zbylých 100 milionů korun má být vynaloženo na regeneraci veřejných prostranství na sídlištích.

Zdroj: ČTK

RubrikyUdálosti