PechaKucha Night Prague Speciál

PechaKucha Night Prague Speciál

PechaKucha Nights jsou živé prezentace architektů, grafiků, designérů, výtvarných umělců, fotografů, filmařů, divadelníků, promotérů a teoretiků ve speciálním formátu 20 obrázků x 20 vteřin. Dnes probíhající ve 210 městech světa (www.pecha-kucha.org). V Praze již třetím rokem.

8. července 2009 se uskuteční PechaKucha Night Prague Speciál.
Proběhne v karlovarském přístavu kina Aero AEROPORTU od 20.20 hodin.

Mluvčí byli vybráni s ohledem na okolo probíhající filmový festival!

Vystoupí:
Tomáš Baldýnský
Michal a Šimon Cabani
Michal Cimala
Adam Gebrian
Irena Hejdová
Václav Jirásek
Martin Krejzlík
Zuzana Lednická, Mikuláš Macháček, Aleš Najbrt (Studio Najbrt)
Tomáš Luňák
Boris Masník
Ondřej Nekvasil
Pavel Rajčan (Terryho ponožky)
Filip Remunda a Vít Klusák
Jaroslav Róna

Dramaturgie: Jana Kostelecká, Adam Gebrian, Jan H. Vitvar, Cyril Říha, Alan Záruba
Grafický design PKNP: Petr Štěpán (Studio Najbrt)

PechaKucha [peča kuča] = japonský výraz pro označení zvuku vznikajícího při konverzaci.
PechaKucha Nights uvedli v život v roce 2003 v Tokiu architekti Astrid Klein a Mark Dytham, zakladatelé architektonického studia Klein Dytham architecture (www.klein-dytham.com). Záměrem bylo vytvořit prostor pro setkávání architektů, designérů a kreativních tvůrců z nejrůznějších oborů, prostor pro výměnu zkušeností a informací o novinkách v oboru a možnost představení jejich vlastní práce širší veřejnosti.

“Dejte do ruky architektovi mikrofon, a jste lapeni na hodiny”, popisuje počátek hledání formy a svoje dosavadní zkušenosti s prezentacemi Mark Dytham. Aby byla vyloučena tato hrozba hledal formát, který by ji předem znemožnil.

Řešení představuje pevný systém PKN: každý mluvčí má k dispozici 20 obrázků, z nichž každý zůstává na projekčním plátně po dobu 20-ti sekund. Na jednoho mluvčího tedy připadá přesně 6 minut 40 sekund. Ani o vteřinu míň, ani víc. Během večera se průměrně představí 14 mluvčích.

Toto pravidlo udržuje večer precizní, výstižný a stručný. Uchovává mu rychlý spád a dává šanci více mluvčím představit svou práci v rámci jednoho večera jako i představit vedle sebe v rámci jednoho večera zástupce různých oborů.

PechaKucha Nights v Tokiu dobře uspokojily poptávku po živém fóru. Tento požadavek se zdá být globální: PKN se rozšiřují a dnes pravidelně probíhají ve 210 městech světa (www.pecha-kucha.org).

Ohlasy těchto večerů jsou překvapující. Průměrná návštěvnost činí 450 – 500 diváků (číslo vychází z údajů, které máme k dispozici z Londýna, Berlína, Rotterdamu a Vídně). Pecha Kuchu uspořádanou při příležitosti slavnostního zakončení londýnského bienále architektury v divadle Sadler´s Wells (2006) shlédlo 1500 návštěvníků. Ve všech městech konání se PKN staly jednou z nejpopulárnějších platforem pro profesní neformální komunikaci.


Více info na www.pechakucha.cz