Nejmodernější závod na výrobu skelné vaty

Nejmodernější závod na výrobu skelné vaty

Společnost Knauf Insulation otevřela svůj další a zároveň nejmodernější výrobní závod v jihofrancouzském Lannemezane. Vůbec největší a energeticky nejefektivnější samostatná linka na výrobu minerální skelné vaty v Evropě, v hodnotě 130 milionů Euro, je z hlediska dlouhodobé udržitelnosti zcela nejvyspělejším výrobním závodem společnosti Knauf Insulation.

Nový „hi-tech“ výrobní závod, zvyšující výrobní kapacity společnosti Knauf Insulation, byl spuštěn k uspokojení vyšší poptávky po nové generaci minerální vlny s technologií ECOSE Technology v regionu západní Evropy. Co se týče střední a východní Evropy, tento region zásobuje minerální vlnou nové generace podobně vyspělý závod právě v České republice – v Krupce u Teplic, který používá při výrobě skelné minerální vlny více než 80 % recyklovaného skla.

Podle odhadu BNP Paribas by v celé Evropě mezi lety 2008 – 2040 měla kumulovaně růst poptávka po stavebních výrobcích zvyšujících energetickou účinnost, což jsou na předním místě právě izolace, téměř o 6 % ročně, a to i přes zpomalení růstu v oblasti nové výstavby. Důvodem tohoto nárůstu je obrovský potenciál zateplování v celé Evropě – zhruba 75 % již stávajících budov v EU má nedostatečnou energetickou účinnost, protože 2/3 rezidenčních budov bylo postaveno před rokem 1975.

Nová továrna v Lannemezane má střechu pokrytou fotovoltaickými panely s plochou 8 760 m2, jež ročně zajistí továrně 420 MWh elektrické energie – to odpovídá roční spotřebě energie 100 rodinných domů s elektrickým vytápěním. Dále je zde použita kyslíková pec, která ve srovnání s tradičními zařízeními výrazně snižuje celkovou spotřebu plynu ve výrobě. Továrna má vlastní systém recyklace vody a používá výrobní proces, který umožňuje větší využití recyklovaného skla.

Stranou pozornosti nezůstal ani celkový vzhled linky, která minimálně zasahuje do krajiny a zahrnuje venkovské prvky, jako jsou zelená prostranství s více než 300 druhy stromů. Rozloha průmyslového areálu činí 20 ha, s možností rozšíření o dalších 10 hektarů v případě potřeby.

Zdroj: Knauf Insulation