Českému stavebnictví by povodně mohly přinést 6 až 10 miliard korun
Galerie(2)

Českému stavebnictví by povodně mohly přinést 6 až 10 miliard korun

Podle ředitelů stavebních společností a aktuálních čísel o povodňových škodách by do tohoto sektoru mohlo přitéct šest až deset miliard korun na novou výstavbu a opravy poničených staveb. Tyto prostředky však budou z větší části investovány v průběhu několika příštích let a stavebnictví tak aktuálně výrazněji nepomohou. Potvrzují to výsledky Analýzy dopadů povodní na české stavebnictví 2013, která byla realizována na základě rozhovorů s více než 100 stavebními společnosti a dnes i v kompletní verzi publikována analytickou společností CEEC Research.

Podle zkušeností ředitelů stavebních společností z povodní v roce 2002 se do stavebnictví dostane minimálně 40-50 % z celkových prostředků investovaných na nápravy škod po povodních a dále pak ještě dodatečné prostředky díky pracím na zlepšování protipovodňových opatření. Větší část investic půjde zejména do oprav a rekonstrukcí a to jak v pozemním stavitelství, tak i v inženýrském stavitelství, menší část investovaných prostředků bude směřovat do novostaveb. „Pro sektor se ale jedná jen o 2-3 procenta jeho celoročního obratu, navíc se investice rozdělí do více let, to znamená, že tyto investice pokles sektoru nezastaví, ale mohly by jej alespoň přibrzdit,“ komentuje situaci Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research.

Peníze se ale do stále klesajícího stavebního sektoru nedostanou hned. Kraje, města a obce opraví to nejnutnější v režimu nouze bez výběrových řízení a pro hlavní část investic budou v průběhu dalších měsíců vybírat dodavatele formou standardních výběrových řízení. Kvůli jejich délce a možným průtahům bude ještě letos zahájena jen menší část prací a celý investiční objem se tak rozdělí do více let. Tento vývoj podle svých předchozích zkušeností očekává více než polovina ředitelů stavebních společností (54 %). Opravy po povodních pomohou zejména regionálním malým a středním firmám a také živnostníkům, o „popovodňové“ zakázky má zájem 56 % z nich. Velké firmy se budou o zakázky ucházet téměř všechny (9 z 10 firem). Zatímco však velkým firmám by tržby díky těmto zakázkám podle jejich ředitelů měly vzrůst jen o 4 až 5 procent, malé společnosti očekávají až 16% nárůst tržeb.

Kompletní výsledky Analýzy dopadů povodní na české stavebnictví 2013 je možné bezplatně stáhnout na webových stránkach výzkumné společnosti CEEC Research  www.ceec.eu

-vb-

zdroj: CEEC Research