Brněnské veletrhy ve znamení úspor energie

Brněnské veletrhy ve znamení úspor energie

Hybatelem Stavebních veletrhů Brno 2010 (SVB), které se konají od 13. do 17. dubna, bude téma úspor. Půjde především o úspory energie, což bylo do jisté míry tématem už loni, když se uváděl do praxe program Zelená úsporám. Ale tehdy šlo o naprostý začátek a program začal fungovat až loni v létě po zmírnění požadavků na žadatele. Téma finančních úspor sledují nepřímo i zúčastněné společnosti. Proto jsou pro ně připraveny slevové balíčky a různé další výhody.

„Firmy letos více zvažují všechno – od velikosti a podoby expozice až po pečlivou přípravu nabídek a databáze pozvaných zákazníků,“ říká Jana Ostrá, ředitelka SVB. Veletrhy nabízejí vystavovatelům například i výhodnější ceny ubytování v hotelu Holiday Inn a registraci neomezeného počtu obchodních partnerů s pomocí elektronického registračního kódu zdarma, dále wi-fi připojení na internet a parkování v ceně balíčků. 

Téma úspor energie se odrazí nejen v řadě výstavních expozic, ale objeví se i v seminářích o inteligentních budovách nebo pasivních domech, jež jsou v nabídce doprovodného programu veletrhu. Také bude možné využít poradenství Centra pasivních domů, Státního fondu životního prostředí, ČKAIT a Cechu topenářů a instalatérů.

Dalším programem s tématem energie bude na Stavebních veletrzích věnována samostatná konference Energie pro budoucnost. Ve středu 14. dubna 2010 se bude konat na brněnském výstavišti konference na téma energetika a obnovitelné zdroje zaměřená na širší odbornou veřejnost. Odborným garantem konference je profesor Jiří Tůma z Katedry elektro­energetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Konference bude hledat odpovědi na otázky, zda se vyplatí investovat do malých obnovitelných zdrojů, a to nejen solárních, ale i do větrných či biomasy; jaké jsou legislativní podmínky a jaký vliv bude mít připojení velkého množství malých, distribuovaných zdrojů energie na řízení elektrizační sítě a na kvalitu dodávek elektrické energie.

Mobitex připojen

Dalším diskusním tématem veletrhů je doprovodný program s názvem PPP – ano, či ne? O možnostech partnerství veřejného a soukromého sektoru při výstavbě dopravní infrastruktury se přijedou vyjádřit zástupci české a slovenské vlády. Připraveny jsou i některé změny. Veletrh Urbis Invest, který byl součástí stavebních dnů, byl přesunut na květen. Dříve samostatný veletrh Mobitex, zaměřený na nábytek a interiér, bude nyní probíhat v rámci veletrhů. Pořadatelé vycházeli z průzkumu, z něhož vyplynulo, že loňské souběžné konání těchto akcí bylo zajímavé pro 85 procent návštěvníků. Mobitex se zaměří na společnosti, které nedodávají své výrobky do obchodních řetězců, a vytvářejí tak alternativu k této nabídce. Prezentaci nových trendů v oblasti nábytku, bytového textilu a doplňků bude doplňovat bezplatné poradenství interiérových architektů. Doprovázet ji bude také prezentace designového nábytku ve spojení se špičkovou audiovizuální technikou.

Výstavy budou letos probíhat v novém pavilonu P navrženém architekty z Arch Designu, který byl dokončen loni v červnu. Návštěvníci tak budou moci zakusit i dojem ze současné architektury.

(in)
Foto: archiv IBF