Křižíkovy pavilony

Střechy Křižíkových pavilonů se otevřou lidem. Nabídnou občerstvení i posezení

Na střechách Křižíkových pavilonů na pražském Výstavišti vzniknou pobytové prostory s vegetačními úpravami. Plochy budou po opravě střech lidem volně přístupné a možnost posezení doplní také nabídka občerstvení.

Náklady na proměnu střech a renovaci kovových věží a bufetů na pochozích plochách budou činit zhruba 100 milionů korun. Návštěvníkům by se nové ozeleněné prostory měly otevřít v první polovině roku 2023. Novinářům to sdělili náměstek primátora Prahy Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) a předseda představenstva Výstaviště Praha Tomáš Hübl.

„Střechy (Křižíkových pavilonů) mají obrovský potenciál, který zatím zůstával částečně nevyužit. Byl to takový tepelný ostrov. Cílem této rekonstrukce je proměna prostoru v zelený ostrov uprostřed Výstaviště, kde bude místo pro trávení volného času,“ řekl náměstek, který má revitalizaci Výstaviště na starost.

Pavilony se opravují druhým rokem

Dělníci na střechách objektů nejprve odeberou stávající betonové dlaždice, které následně nahradí dřevěné prvky a rostliny, střechu zateplí a zaizolují. Revitalizací projdou také bufety na střechách a věže s kovovou konstrukcí. Pobytové prostory na střechách vzniknou podle projektového zadání, které připravili architekti firmy Výstaviště Praha.

Zhotovitel prací se nyní podle předsedy firmy hledá. Rozpočet na tyto práce je podle Vyhnánka, v jehož gesci jsou finance metropole, celkem asi 100 milionů korun. Kulturní a společenské akce se budou v pavilonech konat i po dobu revitalizace střech objektů.

Revitalizace střech pavilonů a vznik pobytových zón na nich navazuje na rekonstrukci Křižíkových pavilonů. Ty začala Praha opravovat v roce 2020. První byla dokončená oprava pavilonu D, který se tak po rekonstrukci otevřel vloni. V průběhu května 2021 začala postupná rekonstrukce zbývajících tří pavilonů. Nyní byly dokončeny práce na pavilonech B a C a objekty byly zkolaudované.

Stavebníci v pavilonech nově položili rozvody elektřiny a nové je i vytápění a vzduchotechnika. Poslední ze čtyř pavilonů, pavilon D, bude podle Hübla opravený na přelomu podzimu a zimy tohoto roku. Náklady na rekonstrukci pavilonů byly asi 190 milionů korun bez DPH.

Pavilony stojí už 30 let

Křižíkovy pavilony byly postavené ve spodní parkové části areálu podle projektu architekta Michala Brixe v roce 1991 při příležitosti Všeobecné československé výstavy. Pavilony mají jednoduchou ocelovou konstrukci s bílým nátěrem a po obvodu jsou prosklené. Budova B a E mají výměru 1900 metrů čtverečních, výměra středových pavilonů C a D je 844 metrů čtverečních.

Majitelem Výstaviště je pražský magistrát, areál spravuje městem vlastněná firma Výstaviště Praha. Ta má areál od Prahy pronajatý a za využívání prostor platí městu nájemné. Mnohé budovy v areálu nyní prochází renovací. Práce financuje ze svého rozpočtu magistrát.

V současnosti dělníci asi za 110,8 milionu korun přestavují budovu restaurace Bohemia na reprezentační sál a za zhruba 200 milionů opravují divadlo Spirála, které nefunguje od povodní v roce 2002. V únoru začala rekonstrukce Průmyslového paláce a dostavba jeho vyhořelého křídla. Jedna z nynějších největších investic Prahy by měla stát 2,64 miliardy korun a měla by být hotová v roce 2025.

red