Areál Mlynica od GutGut
Galerie(15)

Pátý ročník České ceny za architekturu již zná svou porotu

Česká cena za architekturu, soutěžní přehlídka České komory architektů, se letos uskutečňuje už popáté. Stejně jako v předchozích ročnících je otevřena architektonickým realizacím postaveným na území České republiky za posledních pět let. Architekti do ní mohou svá díla přihlašovat do 1. dubna 2020. Již tradičně kredit České ceny za architekturu podporuje prestižní sedmičlenná mezinárodní porota.

Práci přihlášených architektů bude hodnotit sedm erudovaných zahraničních expertů. Je mezi nimi krajinářský architekt, urbanista a akademik Henri Bava (Francie), spoluzakladatel ateliéru AgenceTer, působícího v Paříži, Karlsruhe, Šanghaji a Los Angeles.

Zaměřuje se na snoubení oblasti architektury, urbanismu a krajinářské architektury v pestrých projektech parků, veřejných prostranství, územních plánů a městského plánování.

Alessandra Cianchetta
Aqua Magica Park od Agence Ter
Areál Mlynica od GutGut
Csaba Nagy
Gillian Horn
Grand Park v Garonne od Agence Ter
Henri Bava
Jeanne Dekkers

Další porotkyní je architektka Alessandra Cianchetta (Velká Británie), praktikující ve vlastním ateliéru, sídlícím v Londýně a Paříži. Ateliér zpracovává projekty z oblasti architektury i urbanismu se zvláštním zájmem o regeneraci městských ploch a kulturní či administrativní objekty. Cianchetta je aktivní také v akademické sféře.

Grand Park v Garonne od Agence Ter
Grand Park v Garonne od Agence Ter |

V porotě ČCA 2020 dále zasedá architektka Jeanne Dekkers (Nizozemsko), která vede v Delftu vlastní ateliér, pracující na široké škále projektů – návrzích vzdělávacích zařízení, objektech pro bydlení, interiérovém designu včetně designu nábytku, ale i územních plánech. Dekkers je velmi aktivní v akademické i odborné sféře, věnuje se také publikační činnosti.

Členkou poroty je také architektka a teoretička Gillian Horn (Velká Británie), která se aktuálně realizuje v akademické sféře a výzkumua současně je hlavní přispěvatelkou magazínu Royal Institute of BritishArchitects (RIBA). Do loňského roku působila 15 let v ateliéru Penoyre & Prasad.

Další z porotců, architekt Csaba Nagy (Maďarsko), působí ve vlastním ateliéru Archikon Architects, řešícím projekty širokého záběru – přestavby i novostavby veřejných, komerčních, rezidenčních a průmyslových budov. Aktuálně je členem představenstva maďarské asociace architektů.

Pohádková školka od Archicon
Pohádková školka od Archicon |

V odborné porotě zasedá i architekt Štefan Polakovič (Slovensko), spoluzakladatel ateliéru GutGut, jehož realizace byly na Slovensku oceněny cenou ARCH, Cenou Dušana Jurkoviča a čtyřikrát Cenou za architekturu CE-ZA-AR. Polakovič je současně spoluzakladatelem úspěšného bratislavského festivalu DAAD.

Výčet sedmičlenné poroty uzavírá architekt Jeroen van Schooten (Nizozemsko), působící ve vlastním, předním nizozemském ateliéru V Architectuur, sídlícím v Amsterdamu. Vedle toho se angažuje také veřejně v rámci profesních sdružení.

Sídlo ASR od V Architectuur
Sídlo ASR od V Architectuur |

Porotci po uzavření přihlašování vyselektují do konce května 2020 do užšího okruhu až 50 nominovaných děl. Z tohoto počtu následně vybere porota zhruba 5 až 10 prací, kterým bude uděleno čestné označení Finalista ČCA, a z nichž zvolí držitele hlavní ceny.

Udělena bude také cena za výjimečný počin, jejíž výběr provádí Akademie a Grémium ČCA, a ceny partnera, jejichž laureáty navrhují partneři ČCA. Kdo v letošním ročníku uspěl, bude oznámeno na slavnostním galavečeru, který se uskuteční 24. listopadu 2020 ve Foru Karlín.

TEXT: RED
FOTO: ČKA