Buštěhradský zámek

Opakované tendry i korupce. Projekty s evropskými dotacemi ve Středočeském kraji se zdržely

Ve Středočeském kraji patří mezi významné projekty podpořené Evropskou unií například kutnohorská Jezuitská kolej, v níž sídlí Galerie Středočeského kraje, nebo areál s barokním klášterním komplexem, ambity a kaplemi na Svaté Hoře, který je hlavní památkou Příbrami. V regionu byly ale i projekty s komplikacemi, které je o léta zpozdily.

Byly to například ty, s nimiž souvisela korupční kauza bývalého hejtmana za sociální demokraty Davida Ratha, třeba oprava buštěhradského zámku nebo rekonstrukce pavilonu C2 v kladenské nemocnici. Na obou těchto stavbách se nyní pracuje.

Rozsáhlé plány s využitím evropských dotací měl Středočeský kraj také s areálem Vrchbělá v bývalém vojenském prostoru Ralsko na Mladoboleslavsku. S výstavbou rekreačního areálu se začalo v roce 2010 za hejtmana Davida Ratha, otevřen byl o šest let později za Miloše Petery (ČSSD). Ve víc než stohektarovém areálu je například in-line dráha, lanové centrum, zoo koutek, dětské hřiště, rozhledna nebo hotel s 52 lůžky. Projekt vyšel zhruba na 270 milionů korun, z toho téměř 75 milionů korun pokryla evropská dotace.

Zámek se už opravuje

Do ledna 2023 se o areál starala Středočeská centrála cestovního ruchu, zastupitelé ho pak označili za nepotřebný majetek a souhlasili s jeho převedením pod krajský odbor majetku. Loni v prosinci rozhodli krajští radní o uzavření pachtovní smlouvy na deset let s bývalým nájemcem, společností Resort Vrchbělá.

„Výše pachtovného byla stanovena na 85.000 korun měsíčně, přičemž veškeré náklady na provoz a údržbu areálu jdou na vrub společnosti Resort Vrchbělá s.r.o.,“ uvedl na dotaz ČTK krajský radní pro investice Libor Lesák (ODS).

V buštěhradském zámku, který patří městu, ale v minulosti jej částečně vlastnil Středočeský kraj, letos začala oprava východního křídla. Od září 2026 by křídlo mělo sloužit soukromé škole Heuréka. Náklady budu zhruba 95 milionů korun, z toho přibližně polovinu pokryje evropská dotace. V zámku ještě zbývá opravit střední křídlo, pro něj vzniká projekt. Za ovlivňování několika tendrů včetně toho na rekonstrukci zámku skončil Rath ve vězení.

Tendry se několikrát rušily

V kladenské nemocnici, jejímž zřizovatelem je kraj, začala rozsáhlá oprava pavilonu C2 za 360 milionů korun předloni, letos by měla být dokončená. V pavilonu bude sídlit například dětské oddělení, oddělení šestinedělí, urologie a urogynekologie, ortopedie a neurologie. Rekonstrukce měla začít už před více než deseti lety.

Zpoždění způsobila řada komplikací, například tendr na přípravu projektu posuzoval i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), protože se jeden z účastníků soutěže odvolal. Později byl projekt částečně přepracován. Další tendr byl zrušen v důsledku covidu, kdy nejprve bylo třeba zajistit dostatek prostor pro pacienty a poté stouply ceny stavebních prací a původně vybraná firma ze soutěže odstoupila.

Původní tendr byl zrušen kvůli podezření policie, že bývalý středočeský hejtman Rath a bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová se předem dohodli, že zakázku získá firma Konstruktiva Branko. Soudy Ratha uznaly vinným z korupce, celkově mu uložily osmileté vězení. Nyní už je na svobodě, vzhledem k podmíněnému propuštění si z trestu odpykal zhruba polovinu. Propuštěna byla už i Kottová.

Ve středních Čechách byla v minulosti dávána za příklad města, které umí efektivně čerpat peníze z eurofondů, Vlašim na Benešovsku. Radnice díky prostředkům z EU opravila spolkový dům, nádraží, zámek i zámecký park a historické centrum. V přidružených obcích tak dala Vlašim postavit novou kanalizaci a vodovod, obnoveny byly rybníky a městská zeleň. „Těch projektů bylo hodně a byly to částky, které by město nemohlo nikdy zaplatit,“ řekl ČTK už dříve starosta Luděk Jeništa (Volba pro město Vlašim).