Stavba roku 2022

O titul Stavba roku letos usiluje 79 staveb. Vyhlášení nominací se blíží

Jubilejní 30. ročník soutěže Stavba roku se pomalu blíží do svého finále. Již v pondělí 5. září budou v Národním technickém muzeu vyhlášeny nominace na titul Stavba roku a nominace na titul Zahraniční stavba roku.

Hlasování pro veřejnost bude otevřeno již v průběhu pondělního dne. Na vyhlášení vítězných staveb si budeme ovšem muset počkat do 13. října. Jako již tradičně, i toto vyhlášení proběhne v Betlémské kapli.

Jubilejní ročník 2022

Na rozdíl od loňského ročníku, kdy o prestižní titul usilovalo 90 staveb a 2 stavby zahraniční, byl počet přihlášek letos lehce nižší – porotce se o svých kvalitách pokusí přesvědčit celkem 79 tuzemských projektů a 4 stavby zahraniční. To ovšem samozřejmě neznamená, že by byl tento ročník či konkurence slabší, právě naopak. O titul usilují novostavby, rekonstrukce, exteriéry, interiéry i významné partery a zahrady ze všech koutů České republiky.

Nejsilněji je v rámci soutěže tradičně zastoupena Praha (18 staveb) a neméně tradičně následuje Středočeský kraj (14 staveb), poté Královéhradecký (6), po 5 přihlášených má kraj Jihomoravský, Moravskoslezský, Olomoucký a Pardubický, o jednu stavbu méně – tedy 4 – přihlásil kraj Karlovarský, Plzeňský a Ústecký. Se 3 stavbami následuje Jihočeský a pozadu se 2 stavbami nezůstal ani Liberecký a Zlínský kraj a Vysočina.

Z těchto staveb, pro zajímavost, se samozřejmě 18 staveb nachází přímo v Praze, z dalších větších měst pak vede Hradec Králové se 3 stavbami a České Budějovice, Olomouc a Karlovy Vary se 2 stavbami. Naopak například Plzeň, Liberec či Ústí nad Labem mají přihlášeno po jedné stavbě.

Osobní návštěva porotců

Stavby hodnotí odborná porota a sbor expertů. Porotci, experti i rada programu se shodují v konstatování, že právě osobní návštěva a prohlídka všech přihlášených staveb je pro práci poroty a expertů klíčová a nenahraditelná. Spolu s porotou všechny stavby objíždí a dokumentuje tradičně také filmový štáb. Všechny přihlášené stavby jsou součástí unikátního filmového dokumentu mapující architekturu a stavitelství v celé republice.

Hodnocení kvality

Podle jakých hledisek jsou posuzovány jednotlivé stavby? Porotci zohledňují především tato kritéria:

  • kvalita investičního záměru a účelnost stavby,
  • začlenění stavby do okolí a kvalita veřejného prostoru vytvořeného stavbou,
  • stavební i architektonická kvalita stavby, tj. celková kvalita prostorového, funkčního, konstrukčně-technického a estetického řešení, jeho hospodárnost a vyváženost, inovativnost konstrukce, dopravního, energetického nebo vodohospodářského konceptu, či jiných charakteristik stavby,
  • kvalita stavebních a řemeslných prací a vhodnost použitých stavebních materiálů,
  • hledisko trvalé udržitelnosti stavění v jeho ekonomické, environmentální i sociální podobě s aktuálním důrazem na energetickou náročnost staveb,
  • spokojenost stavebníka a uživatele, přijetí veřejností,
  • bezbariérovost,
  • další kritéria v návaznosti na konkrétní řešení, specifika díla a hodnocení poroty.
Stavba roku 2022
Stavba roku 2022 | Zdroj: Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství

Výherci titulu a speciální gala

Jak již bylo zmíněno v úvodu, na vítěze si veřejnost a všichni soutěžící počkají do 13. října. Vítězové jako symbol svého vítězství obdrží křišťálové ocenění v podobě razítka dle návrhu Ronyho Plesla a vyrobené sklárnou Rückl. Toto razítko je nejen symbolickým zpečetěním vítězství, ale i tím posledním razítkem v celém procesu realizace stavby.

Jelikož je ovšem letošní ročník jubilejní, rozhodně samotným vyhlášením titulu nekončí. O další měsíc později – na 18. listopadu – je naplánován slavnostní galavečer v Rudolfinu (ve spolupráci s Českou filharmonií), kde budou formou rekapitulace připomenuty všechny tituly a stavby za celých 30 let trvání této prestižní a nejdéle trvající přehlídky.

Nominace budou vyhlášeny již v pondělí 5. září po 19. hodině a web ASB-portál bude samozřejmě u toho. Nenechte si ujít výsledky tohoto prestižního klání.

red