Vyměňte starý velký neekonomický a opotřebený radiátor za nový štíhlý úsporný a hezký
Galerie(8)

Vyměňte starý velký neekonomický a opotřebený radiátor za nový štíhlý úsporný a hezký

Důvody v titulku vám nestačí a ptáte se na další? Hlavní argument je jednoduchý a vychází z obvyklého postupu při modernizaci každého domu – mezi první aktivity patří zateplení obvodových plášťů, oprava střechy a případná výměna oken, přičemž všechny tyto kroky vedou k výraznému snížení celkových tepelných ztrát domu. A na tuto změnu by pak měla reagovat i odpovídající změna systému vytápění.

Původní článkové radiátory byly totiž dimenzovány na tepelné ztráty v době výstavby, proto se vyznačují hlavně velkým objemem topného media, který je až třikrát větší než u radiátorů deskových. Tento objem má velkou tepelnou setrvačnost a díky ní velmi pomalu reaguje na potřebné změny. To způsobuje zbytečně větrání a neúmyslné zvýšení úniku tepla.

Nový radiátor svojí konstrukcí mnohem lépe rozloží průběh teploty od podlahy směrem ke stropu a toto rozložení teplot umožňuje snížení hodnoty, na kterou se místnost vytápí. Investor tak získá vyšší tepelnou pohodu při nižší spotřebě tepelné energie. Rovnoměrné rozložení teplot navíc snižuje možnost kondenzace na obvodových stěnách místnosti, a tím minimalizuje potenciální vznik plísní.

 Infrasnímek s panelovým radiátorem  Infrasnímek se starým radiátorem

Důležitý moment pro rozhodování představuje podpora realizovaná Státním fondem rozvoje bydlení – program Nový Panel. Výměna radiátorů je v tomto programu zařazena do nejvíce podporované skupiny, kde můžete získat příspěvek na úroky z úvěru ve výši až 4 %. Klíčový faktor představuje i menší hloubka nového radiátoru – i několik ušetřených centimetrů znamená mnoho. Když se k tomu přidá i dokonalý design, je rozhodování jistě jednoduchou záležitostí.

Velmi jednoduchá je i výměna
Optimálním řešením pro snadnou náhradu starých článkových radiátorů je například nový deskový radiátor KORADO RADIK KLASIK–R, který je upravený pro rychlou náhradu starších článkových litinových nebo ocelových radiátorů.

1. Prvním krokem je vypuštění topného média. Následuje demontáž starého tělesa, která nepředstavuje nijak náročný úkon. Tyto radiátory byly ke zdi připevněny na ocelových závěsech, které je nutno odstranit. K odříznutí masivního kovu naši partneři používají mečové pily. Jejich výhodou oproti kotoučovým bruskám je výrazně čistější pracovní prostor.

2. Obnaženou stěnu je vhodné zapravit (zatmelit či zasádrovat do roviny a také vymalovat – kdy budeme mít opět příležitost dostat se takhle pohodlně za radiátor…

3. Montáž spočívá v umístění nosných prvků radiátoru a následně jeho opětovné připojení k systému vytápění prostřednictvím původních rozvodů.

4. Na závěr napustíme systém vytápění médiem a odvzdušníme nový radiátor.

Kontakt:
KORADO, a. s.
Bří Hubálků 869
560 02 Česká Třebová
zákaznická linka: 800 111 506
e-mail: info@korado.cz
www.korado.cz