DŘEVO, SKLO A HLINÍK
Galerie(9)

DŘEVO, SKLO A HLINÍK

Sluncem zalité hory, zelené lesy, kvetoucí louky a uprostřed rodinná firma Dřevěné konstrukce Faltheiner. Podle vlastního návrhu tu vznikla přízemní kancelářská budova: praktická a zajímavá kombinace dřeva, skla a hliníku – a současně referenční objekt stavebních trendů budoucnosti.

Jablko nepadá daleko od stromu

50 let, tři generace, cenné zkušenosti a tradiční materiály – členové tesařské rodiny Faltheinerů v Kirchbachu v Korutanech své řemeslo znají a umějí.

Podnik Dřevěné konstrukce Faltheiner v Kirchbachu existuje už 50 let: v roce 1965 bylo v Kötschachu založeno Tesařství Ludwig Faltheiner. V roce 1970 přesídlilo do Kirchbachu a později přešlo na syna Gerharda, který teď podnik vede už 18 let. Zvlášť pyšný je na obráběcí centrum, otevřené v roce 2012. V něm se vyrábějí levné a vysoce kvalitní konstrukce. Dnes má firma 15 zaměstnanců, spektrum činností sahá od tradiční tesařiny až po architektonicky a konstrukčně náročné stavby. Působí stejně jako dříve v údolí řeky Gail a blízkém okolí.

Kvalitní a udržitelné materiály

Dřevo zažívá renesanci. Předností staveb ze dřeva je podobně jako v případě použití hliníku krátká doba výstavby, jednoduchý stavební systém, šetrné používání surovin a minimum emisí CO2. Dřevo a hliník proto tvoří perfektní tým. „Pro budoucnost je důležité vytvořit silné povědomí o nutnosti používat kvalitní udržitelné materiály“, říká Gerhard Faltheiner, který rodinný podnik vede. „Spektrum našich činností je široké – to je jedna z našich silných stránek, ale současně také výzva. Člověk se musí orientovat ve všem.“

Další generace

Že firmu jednou převezmou synové Florian a Christoph, bylo jasné už dávno. Florian absolvoval obor Technika dřevostaveb na Vyšším technickém učilišti v Halleinu. „Technické obory mě vždycky bavily“, říká syn majitele firmy. Často s bratrem jezdí po stavbách realizovaných firmou. Úlohy jsou jasně rozděleny: Florian je specialista na techniku CAD (počítačem podporované projektování), Christoph odpovídá za plánování prací a řešení vazebních konstrukcí. Otec Gerhard je na své potomky velmi pyšný, stejně jako matka Judith, která se stará o účetnictví: „Firmu vedeme opravdu rodinným způsobem a spoléháme na schopnosti a loajalitu našich spolupracovníků.“

Potřeby všedního pracovního dne

Dosavadní kancelářské prostory už nestačily expanzi firmy. Narůstající počet zákazníků, četné konzultace s architekty a projektovými partnery i rozšíření plánovacího oddělení už přímo volaly po změně.

Podle hesla „polovičaté řešení není žádné řešení“ bylo rozhodnuto o stavbě nové kancelářské budovy. Její projektování bylo svěřeno rodinnému dorostu. „S bratrem jsme hodně přemýšleli a nechali jsme se inspirovat krajinou. Rychle jsme dospěli k závěru, že budova musí mít čisté linie,“ prozrazuje Florian. Nový objekt stojí přímo u vjezdu na pozemek firmy. Střecha nemá přesahy, což ještě více zdůrazňuje lineární charakter stavby. Vzhled vchodu a výstavního prostoru výrazně ovlivňují velké skleněné fasády

Dřevo, sklo a hliník

Dřevo, sklo a hliník byly zdařile zkombinovány. Podle Faltheinerových nepotřebuje fasáda z modřínového dřeva žádné dodatečné designové prvky nebo ozdoby. Krásný materiál se nejlépe uplatní přírodní a neupravený. Na doporučení klempířského mistra Ladstättera se rodina rozhodla pro střešní panely PREFA R.16. „Z optických důvodů, protože se dobře hodí ke dřevu a sklu.“ Střecha a fasáda jsou jako žádná jiná část domu přímo vystaveny povětrnostním vlivům. Déšť, sníh ale i intenzivní sluneční svit jsou těžkou zkouškou pro všechny materiály. Hliníkovým střešním panelům PREFA však neublíží. „Také modřín je ideální pro venkovní použití, protože se jedná o zvláště robustní materiál“, vědí odborníci.

Novostavba stála za pouhé čtyři měsíce „Z nové budovy máme velkou radost“, svěřují se synové a jsou pyšní na svůj moderní projekt. Trendem doby jsou totiž přízemní a maloprostorové stavby. „Naše kancelářská budova je vnímána jako vzorová stavba. Už se na nás obrátilo mnoho lidí, kteří by podobný objekt chtěli jako obytný dům. Na jednom takovém projektu teď pracujeme, pochopitelně počítáme se střechou PREFA“, dívají se do budoucnosti s optimismem Florian a Christoh.

Klaus Ladstätter a jeho mladá firma jsou synonymem kvality a zkušenosti. V případě kancelářské budovy Faltheinerů se řemeslníci vydali do dosud neprobádaných oblastí.

Klempířská a pokrývačská firma Klause Ladstättera funguje v Kirchbachu od roku 2004. Ladstätter dlouho pracoval jako klempíř a později získal kvalifikaci pokrývačského mistra. Může tedy nabídnout celý rejstřík odborných dovedností, četné zkušenosti a kvalitní práci. „Přišlo to nějak samo, vyplynulo to z poptávky zákazníků. Zákazník chce totiž všechno od jedné firmy,“ říká Ladstätter, který se tak se svými pěti zaměstnanci stal kompletním realizátorem staveb. Zatímco v okolí tvoří většinu zakázek strmé a ploché střechy, mimo oblast Korutan se podnik specializuje na odvětrávané fasády. Ladstätter se při své činnosti může spolehnout na dobré kontakty s architekty a firmami. Poté, co se jeho podnik nastěhoval na pozemek Faltheinerovy firmy, oba podniky spolu automaticky začaly spolupracovat a tak bylo zcela samozřejmé i zapojení Ladstättera do stavby nové kancelářské budovy.

Odolnost proti povětrnostním vlivům a bezúdržbovost

Stavebníci se na doporučení klempířského mistra rozhodli pro produkty PREFA. Na 160 m2 střechy byly použity střešní panely PREFA R.16. Pro Ladstättera to byla premiéra: „Drželi jsme se dispozic zadání a fungovalo to skvěle. Střešní panely byly pokládány zprava doleva v poloviční vazbě, to znamená, že horní řada panelů byla vždy horizontálně zpoloviny posunuta oproti dolní řadě. Sněhové zarážky dotvářejí pravidelný vzhled pokládky.“ Znalcům jsou přednosti střechy PREFA jasné: lehkost, dlouhá životnost a navíc čtyřicetiletá garance na povrchovou úpravu P.10 a základní materiál. Tato záruka kryje možné škody vzniklé přirozenými vlivy životního prostředí jako zlomení, prasknutí, zrezivění nebo deformace panelů výmrazky. Bonusem je časová úspornost montáže: celá střecha byla ve dvou lidech hotová za pouhé dva dny. „Kombinací dřeva a hliníku vzniká zajímavý kontrast harmonicky zapadající do okolí“, je nadšen profesionál.

www.prefa.com

Foto: Corce & WIR

ZDROJ: PR článek společnosti Prefa Aluminiumprodukte spol. s r.o.