Festival Den architektury začíná. Zpřístupní unikátní stavby

DA21 Ostrava Hlavni nadrazi
Zdroj: DA21

Na 300 akcí v 80 městech a obcích po celé republice a na Slovensku zve od pátku 1. října festival Den architektury. Zejména o víkendu 2. a 3. října nabízí bohatý a zdarma přístupný program exkurzí do běžně nepřístupných budov, procházek, ale i cyklovyjížděk, výletů vlakem či lodí s poutavým výkladem.

S cílem upozorňovat na kvalitní architekturu a představovat ji v širších souvislostech láká na historické skvosty i současnou architekturu, zapomenutá místa, bývalé továrny i sakrální architekturu. V letošním roce se festival vydává v rámci hlavní programové linie „dopravních spojnic“ po nejrůznějších tratích i cestách, a to současných i minulých, po nádražích a dalších stavbách spojených s dopravou.

Druhé stěžejní téma letošního ročníku připomíná na nejrůznějších místech po republice výročí 150 let od narození Jana Kotěry, zakladatele moderní architektury u nás.

V rámci festivalu, který pokrývá všechny kraje republiky, mohou zájemci prozkoumat současnou architekturu a vydat se například do centra modulární architektury KOMA Modular ve Vizovicích, do obou budov ČSOB v pražských Radlicích, ale i do starších skvostů jako je zámek Veleslavín na Praze 6, zahrada Vily Tugendhat, brněnský Velodrom nebo na procházky po ostravských nádražích, bývalé baťovské dělnické kolonii v Sezimově ústí či zaniklých tramvajových tratích v Liberci.

Festival nabízí i řadu přednášek či diskuzí, divadelních představení, výstav i workshopů. Nechybí ani program pro děti. Paralelně se Dnem architektury probíhá letos po desáté i jeho sesterský festival Film a architektura. Kompletní program je k dispozici na webových stránkách.

Seznam všech potvrzených míst konání festivalu Den architektury

Banská Bystrica, Bardějov, Bedřichov, Benešov, Beroun, Bílovec, Bratislava, Brno, Broumov, Břeclav, Černošice, Červený Kostelec, Česká Kamenice, České Budějovice, Český Krumlov, Dobříš, Frýdlant, Fryšták, Helfštýn, Hodonín, Hradec Králové, Humpolec, Cheb, Jánské Lázně, Jaroměř, Jeseník, Jihlava, Kamenický Šenov, Karlovy Vary, Kladno, Klatovy, Kolín, Krásná pod Lysou horou, Krásné, Kremnica, Kutná Hora, Kyjov u Krásné Lípy, Liberec, Lidice, Litoměřice, Litomyšl, Lomnice nad Popelkou, Mariánské Lázně, Mělník, Mikulčice, Mikulov na Moravě, Nitra, Nový Dvůr, Nymburk, Olomouc, Ondřejovice, Opava, Ostrava, Pardubice, Pavlov, Piešťany, Plzeň, Poděbrady, Praha, Prachatice, Prostějov, Ralsko, Ratboř, Roudnice nad Labem, Řevnice, Sezimovo Ústí, Šumperk, Turnov, Týn nad Vltavou, Ústí nad Labem, Valašské Meziříčí, Vimperk, Vizovice, Volyně, Vrchlabí, Vsetín, Vysoké Mýto, Zábřeh, Zlín, Zvolen, Žamberk, Žatec, Žilina

red