Zájem o dotace na zelené střechy je v Brně velký

Město letos prodloužilo možnost podávat žádosti o příspěvek. Čerpat lze na zelené střechy na rodinných a bytových domech a na další opatření na zadržování dešťové vody.

Město letos i kvůli koronaviru prodloužilo možnost podávat žádosti o příspěvek, zatím nestanovilo závazný termín do kdy lze o dotace žádat. Původně měl termín pro podávání žádostí vypršet na konci letních prázdnin, řekla ČTK Radka Loukotová z tiskového oddělení magistrátu.

Peníze lze použít na vytvoření zelené střechy na rodinných a bytových domech. Žadatelé mohou stejně jako loni využít dohromady 20 milionů korun.

Hospodaření s dešťovou vodou

Lidé mohou využívat i obdobný program pro zadržování dešťové vody. Oba programy jsou součástí výzvy Připrav Brno, pomocí níž chce město do roku 2030 snížit emise oxidu uhličitého aspoň o 40 procent.

O dotaci na zelenou střechu si mohli Brňané zažádat poprvé loni. „Radní udělili přes 100 příslibů na dotace a ještě v témže roce bylo 22 projektů dokončeno,“ řekla Loukotová. Žadatelé mají od příslibu na stavbu 18 měsíců.

„Zájem je i v letošním roce stále velký, zatím bylo uděleno 19 příslibů za tři miliony korun, přestože na jaře se tempo podávání žádostí pozastavilo. Město chce zájemcům vyjít vstříc, proto lhůtu pro odevzdávání žádostí letos prodlouží. Informace o novém termínu se objeví na stránce ekodotace.brno.cz,“ uvedla Loukotová.

Dodala, že největší zájem je o extenzivní typ střechy s rozchodníkovými koberci. Tento druh zelené střechy je tvořen odolnou vegetací vyžadující minimální údržbu. Vyhledávaný je také program Nachytej dešťovku, kterým se Brno snaží motivovat k lepšímu hospodaření s vodou.

Programy v jihomoravském kraji

Ekologické dotační programy mají své místo i v dalších jihomoravských městech. „Každoročně je vyhrazena částka minimálně čtyři miliony korun, ze kterých dotujeme například solární zařízení k ohřevu topné i užitkové vody,“ sdělila ČTK mluvčí hodonínského městského úřadu Petra Kotásková.

V Blansku ekologické aspekty zohledňují při investicích města. „V červenci začne přestavba kuchyně a jídelny největší blanenské školy, jejíž součástí bude právě zelená střecha,“ řekla mluvčí tamního městského úřadu Pavla Komárková. Vyškov či Břeclav obdobné programy nemají.

ZDROJ: ČTK
FOTO: SHUTTERSTOCK