Janáčkovo kulturní centrum

Brno ustoupilo kritice odborníků. Po dlouhém váhání vypsalo tendr na koncertní sál

Městská společnost Brněnské komunikace vypsala výběrové řízení na firmu, která postaví v Brně Janáčkovo kulturní centrum, tedy koncertní sál pro Filharmonii Brno. Soutěžní cena je 2,4 miliardy korun a stavba má trvat tři a tři čtvrtě roku, vyplývá z informací ve Věstníku veřejných zakázek.

Primátorka Markéta Vaňková (ODS) před časem uvedla, že doba výstavby budou tři roky, ve věstníku je však 1365 dnů.

Městská firma vypsala výběrové řízení na základě upravených zadávacích podmínek, které schválili brněnští radní minutý týden v úterý. Zájemci mohou nabídky posílat do 15. srpna. Představitelé města v posledních týdnech čelili kritice opozičních zastupitelů i osobností kulturního života za to, že stavbu koncertního sálu odkládali.

Sál zhruba pro 1200 lidí bude stát mezi Veselou a Besední ulicí, kde je od druhé světové války proluka. Bývalo zde parkoviště, které v roce 2018 nahradily podzemní garáže jako první etapa stavby. Jsou však zakonzervované a nevyužívané, přestože město dříve usilovalo o to, aby stavba samotného koncertního sálu navázala na stavbu garáží. Filharmonie Brno dosud hraje v Besedním domě, kde nemůže odehrát koncerty v maximálním možném složení.

red