Janáčkovo kulturní centrum - Sál pro Brno

Sál pro Brno se přiblížil. Město chce v lednu vypsat soutěž na stavbu

Brno chce 17. ledna vypsat soutěž na nadzemní stavbu Janáčkova kulturního centra s předpokládanou cenou 1,6 miliardy korun. Uvedla to primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Podle ní by mohla samotná stavba sálu začít příští rok před prázdninami nebo o prázdninách.

Samotná zakázka, kterou společně zadávají město Brno a Brněnské komunikace, by měla být vypsána 17. ledna 2022. Taková řízení trvají většinou zhruba půl roku, následně po předání staveniště by pravděpodobně těsně před prázdninami nebo o prázdninách mohla začít samotná stavba, která by měla trvat 30 měsíců, takže akustiku nového sálu by si první posluchači mohli vychutnat někdy koncem roku 2024.

Koncertní sál nabídne 1200 míst pro posluchače. Nyní už jsou v místě podzemní garáže s bezmála 200 místy, které vznikly zhruba za čtvrt miliardy korun. Nejsložitější část, tedy základy, u kterých je vždy velká pravděpodobnost zdržení, což se děje například při archeologických nebo geologických průzkumech, má již stavba za sebou z doby, kdy se stavěly podzemní garáže. Hladkému průběhu stavby v relativně stísněném prostoru má napomoci také téměř 60 m vysoký jeřáb, jehož základ je již umístěn právě v základech garáží.

Akustika srovnatelná se světovou špičkou

Předpokládaná hodnota zakázky vychází z krycího listu rozpočtu projektu, který byl odevzdán v minulých měsících, takže vyjadřuje stav současných cen na stavebním trhu. Minulý týden obdrželo město registraci žádosti o 600 milionů korun, která prošla kontrolou ministerstva kultury jako administrátora dotace a také ministerstva financí.

Město proto očekává vydání rozhodnutí, na jehož základě bude stanoven plán čerpání této dotace. Dále je k dispozici 100 milionů korun od Jihomoravského kraje s tím, že zatím byla využita polovina této částky. Ostatní náklady budou hradit město Brno a Brněnské komunikace, které plánují vynaložit přibližně 50 milionů na vybavení podzemních garáží.

Srdcem Janáčkova kulturního centra bude koncertní sál špičkových kvalit s 1200 místy a jedním z největších jevišť v Evropě. Akustika bude srovnatelná s nejslavnějšími sály světa. Budova má být vybavena nejmodernější a velmi výkonnou vzduchotechnikou, zázemím pro domácí i hostující hudebníky nebo nahrávacím studiem. Nový koncertní sál bude podzemní chodbou propojen s Besedním domem, současným sídlem Filharmonie Brno.

red