asb-portal.cz - Odborný portál pro profesionály v oblasti stavebnictví
Partneři kategorie

Dvojdům architekta Josefa Pleskota obohatil Prahu

29.11.2011
Jméno Josefa Pleskota je v současné době ekvivalentem nejvyšší možné kvality, což potvrzuje i řada ocenění Grand Prix, která uznávaný architekt za svá díla obdržel. Stojí za ním například průchod valem Prašného mostu na Pražském hradě, vila Petra Kellnera či sídlo ČSOB v pražských Radlicích. Nově se do portfolia staveb Pleskotova AP ateliéru zapsal i originální vertikální dvojdům s visutými terasami, stojící na štíhlých nohách ve svahu poklidného podolského údolí v ulici Vápencová. Projekt zaštiťuje společnost Crescon.
„Je více než zřejmé, že se projekt svým nekonvenčním řešením a strohým, technicistním designem zapíše do architektonické tváře současné Prahy. A my jsme velmi rádi, že jsme mohli být u toho,“ říká ředitel developerské společnosti Crescon Jan Jerie.

Projekt Vápencová je dílem, jež se vymyká všeobecně přijímané představě o rodinném domě, a přitom do okolní zástavby přirozeně zapadá. Dvojdům je rozdělen na dvě zcela samostatné bytové jednotky, každá v dispozici 6+1, propojené nosnými sloupy a příjezdem z ulice. Všechna podlaží jsou citlivě začleněna do terénu a kopírují jeho profil.

První z domů, tzv. Dům na nohách, rozkládající se ve druhém a třetím nadzemním podlaží, se pyšní rozlohou vnitřního prostoru 348 čtverečních metrů a plochou teras 121 čtverečních metrů.

Druhý tzv. Dům v zahradě o velikosti 260 čtverečních metrů zabírá dvě spodní terasová patra. Podlaží s největší ložnicí přímo ústí do zahrady se vzrostlými stromy. Oběma jednotkám je společný pouze volný parter umístěný v části prvního podlaží, který slouží jako vstupní hala s úložnými prostory a zároveň je určen pro parkování čtyř vozů. Nejen pro exteriér, ale i pro interiéry a jejich vybavení je typická jistá strohost a uměřenost bez zdobných detailů, ovšem v maximální kvalitě.

Projekt Vápencová vyniká nejen originální architekturou, z níž na první pohled zaujmou zejména štíhlé piloty podpírající horní patra, ale především panoramatickými výhledy na Vltavu a Pražský hrad v kombinaci s atraktivní klidnou lokalitou pražského Podolí. Je situován v zástavbě rodinných domů a vilek, z nichž mnohé byly postaveny již ve dvacátých letech minulého století. Prvorepublikový šarm a lehký závan nostalgie se tak mísí v nevídané harmonii s ryze moderní zástavbou starou jen několik let. Pleskotův dvojdům do místního koloritu přirozeně zapadá a důmyslně jej dotváří. Vápencová ulice, podle níž je projekt pojmenován, končí ve svahu přímo nad plaveckým stadionem. Z teras i ze zahrady domu je proto nádherný výhled na podolské údolí, Vltavu a na horizontu hrdě se vypínající Pražský hrad.

Výstavba byla zahájena loni v červenci, dokončena bude do konce tohoto roku. Na jaře 2012 proběhnou pouze terénní úpravy zahrady a výsadba dalších vzrostlých stromů. Dům na nohách již zná svého majitele, Dům v zahradě na svého nového vlastníka čeká. Společenská místnost s terasou a výhledem na Prahu vítá hosty při vstupu do Domu v zahradě. Schodištěm z haly parteru se dostaneme do netradičně řešeného obývacího pokoje s vyhlídkovým pódiem, který navazuje na jídelnu s kuchyňským koutem. Dva další samostatné pokoje jsou propojeny en-suite koupelnou. Spodní patro domu je intimnější a představuje soukromou zónu ložnic a koupelen. Prostor přirozeně přechází ve třicetimetrovou zimní zahradu. Z ložnice na východní straně domu je, stejně jako ze zimní zahrady, přímý vstup na terasu navazující na zahradu kolem domu. Koupelnu s toaletou v chodbě doplňuje řada vestavěných skříní.


(kk)
Foto: Crescon

-->-->


Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Další z Jaga Media

John Terry Jersey, John Terry blue Jersey, Oscar Jersey, Oscar FC Jersey, Diego Costa Jersey, Diego Costa Home Authentic Jersey, Willian Jersey, Willian Fc White Jersey, Andre Schurrle Jersey, Andre Schurrle FC Jersey, Chelsea Authentic FC Jersey, Chelsea FC Jersey
Arjen Robben Jersey, Arjen Robben Red Jersey, Bastian Schweinsteiger Jersey, Bastian Schweinsteiger FC Jersey, Thomas Muller Jersey, Thomas Muller Home Authentic Jersey, Mario Gotze Jersey, Mario Gotze Fc White Jersey, Robert Lewandowski Jersey, Robert Lewandowski FC Red Jersey, Philipp Lahm Jersey, Philipp Lahm FC Jersey, Bayern Authentic FC Jersey, Bayern FC Jersey
Fernando Torres Jersey, Fernando Torres Nike Jersey, Mario Mandzukic Nike Jersey, Mario Mandzukic Jersey, 2015/16 Atletico Madrid FC Jerseys
Juventus FC Jersey,Andrea Pirlo FC Jersey,Gianluigi Buffon Adidas Jersey,Giorgio Chiellini FC Jersey,Alvaro Morata Adidas Jersey
Zdeno Chara Jersey, Milan Lucic Jersey, Tuukka Rask Jersey, Brad Marchand Jersey, Bruins Reebok NHL Jerseys