Zumtobel dodal inovativní LED osvětlení do nového logistického centra společnosti Lidl

Tisíce úsporných LED světel instalovaných na závěsech a v kilometrech lišt, nouzové osvětlení i systém komplexního řízení osvětlení dodala společnost Zumtobel do nového logistického centra společnosti Lidl v Buštěhradu na Kladensku, které se svými 60 000 metry čtverečními plochy patří k největším v Evropě.

„Osvětlení logistického centra společnosti Lidl patří k největším projektům svého druhu v České republice. Naše řešení ukazuje, že moderní systém průmyslového osvětlení může být nejen vysoce výkonný, ale také ekologický a velmi úsporný.

Centralizované ovládání usnadňuje správu celého objektu a umožňuje propojení s dalšími provozními systémy,“ říká Jan Vacek výkonný ředitel ZG Lighting Czech Republic s.r.o., české pobočky nadnárodní společnosti Zumtobel Group.

Součástí osvětlovacího řešení je také více než 300 vysoce výkonných závěsných LED svítidel CRAFT. | Zdroj: Zumtobel

Páté a současně největší logistické centrum společnosti Lidl v České republice, které vyrostlo poblíž Buštěhradu u Kladna, bude zásobovat až 90 maloobchodních prodejen Lidl. Se svými rozměry 445 metrů na délku, 128 metrů na šířku a výškou 21 metrů představuje obrovský prostor, který vyžaduje komplexní řešení běžného i nouzového osvětlení.

Lidl svoji novou halu vybavil celou řadou moderních řešení podporujících snížení nákladů na provoz a spotřebu energií, mezi které patří také inovativní LED osvětlení dodané společností Zumtobel.

Prostřednictvím systému Zumtobel LITECOM se ovládá více než 1100 LED svítidel TECTON, která tvoří flexibilní světelné pásy s možností instalace do lišt na závěsy nebo přímo na strop. | Zdroj: Zumtobel

Pro celkovou správu a ovládání osvětlení byl použit systém Zumtobel LITECOM, který integruje všechny výhody plně digitálního řízení všech připojených prvků, ať již na bázi standardizovaného rozhraní DALI nebo aktorů připojených s využitím vlastní LUXMATE sběrnice.

Modulární systém LITECOM umožňuje využití širokého spektra inteligentních vazeb, jako je ovládání osvětlení, smysluplné využití denního světla na pracovištích a také sledování nouzového osvětlení distribučního centra.

Pokroková rastrová vestavěná LED svítidla MIREL evolution se mohou pochlubit mimořádnou úsporností a univerzálním použitím. | Zdroj: Zumtobel

Prostřednictvím systému Zumtobel LITECOM se ovládá více než 1100 LED svítidel TECTON, která tvoří flexibilní světelné pásy s možností instalace do lišt nebo na stropní závěsy. V buštěhradském logistickém centru jsou světla TECTON instalována v bezmála 7 kilometrech lišt. Součástí osvětlovacího řešení je také více než 300 vysoce výkonných závěsných LED svítidel CRAFT.

Systém Zumtobel LITECOM monitoruje přítomnost zaměstnanců na pracovištích v logistice i v administrativě a prostřednictvím senzorů Zumtobel ED-SENS a ED-EYE průběžně upravuje množství umělého osvětlení podle obsazenosti a v závislosti na množství právě dostupného denního světla.

Nad senzory a svítidly mají dohled automatizační jednotky LITECOM, které tvoří klíčovou součást systému a ve výsledku provozovateli uspoří významnou část nákladů na elektrickou energii.

Závěsné svítidlo Lincor od Zumtobelu vytváří příjemnou atmosféru v jednacích místnostech. | Zdroj: Zumtobel

V případě nenadálé události a vyhlášení poplachu či evakuace zajišťuje podmínky pro bezpečné opuštění pracovišť více než 1000 nouzových svítidel Zumtobel RESCLITE, která jsou centrálně napájena prostřednictvím osmi bateriových centrál Zumtobel eBOX.

Toto požárně bezpečnostní zařízení vede elektronickou provozní knihu a průběžně shromažďuje zápisy o provádění předepsaných zkoušek nouzového osvětlení.

Celý systém osvětlení nového logistického centra společnosti Lidl vytváří robustní řešení pro komfortní provoz rozsáhlé osvětlovací soustavy s potenciálem efektivního plánování údržby a správy osvětlení a snížení celkových provozních nákladů.

Zdroj: PR článek společnosti Zumtobel Group