Partneři sekce:

Vápenopískové tvárnice SILKA – nepřekonatelná akustika, statika a únosnost

Vápenopískové tvárnice SILKA – nepřekonatelná akustika, statika a únosnost

Vápenopískové tvárnice Silka mají stejného výrobce i složení jako nejznámější značka bílého pórobetonu Ytong. Doplňují celkové portfolio stavebních komponentů o díly, které vynikají výbornými akustickými vlastnostmi, únosností a umožňují stavět velmi štíhlé konstrukce. Navíc byl sortiment nedávno rozšířen o všechny nejžádanější rozměry tvárnic a překladů a doplněn o U profily.

Silka je ryze ekologický materiál – složení je velmi podobné složení Ytongu, který je z čistě přírodních surovin. Svou únosností až 20 MPa se však podobá betonu, proto jsou vápenopískové bloky oproti Ytongu mnohem pevnější. Silka se prosazuje u staveb se zvýšenými nároky na protihlukovou ochranu. Již tvárnice o tloušťce 240 mm splňují normu pro 55 dB, příčka tloušťky 100 mm pak odpovídá útlumu pro akusticky chráněnou místnost. Dalším praktickým plus je protipožární odolnost Silky, řadí se mezi materiály A1, které jsou nehořlavé. Má také výborné tepelně-akumulační vlastnosti.

Opracování je o něco náročnější než u Ytongu, což výrobce řeší předem připravenými kanálky pro snadné vedení elektroinstalace a dalších kabelů. Instalace mohou být také vedeny v předstěnách, například opět z Ytongu, s nímž je Silka plně kompatibilní. Rychlost výstavby, která je typická pro systém komponentů Ytong, je rovněž předností Silky. I přes velkou hmotnost tvárnic (2000 kg/m3) je s nimi výstavba snadná a praktická, protože jejich velikost je přizpůsobena snadné manipulaci. Naprostá přesnost, systémovost a možnost provázání se systémem Ytong napomáhá splnění vysokých kritérií na rychlost výstavby.

Silka – větší užitná plocha rodinného domu díky tenkému zdivu
Silka vzrůstá na oblibě i u rodinných domů. Díky tomu, že se Silkou postačí tloušťka stěny 17, 5 cm, je žádaná u investorů například na velmi malých pozemcích, kde ušetří zastavenou plochu. Totéž platí i pro nízkoenergetické budovy a pasivní domy. Zde je možné dosáhnout malé tloušťky zdiva včetně izolantu a dosáhnout přitom požadovaných tepelněizolačních vlastností, stanovených normou. Stejně jako Ytong navíc pomáhá v domech vytvořit zdravé interní mikroklima – vápenopísková cihla přijímá vzdušnou vlhkost a opět ji uvolňuje do místností, čímž zajištuje jeho stabilitu. Příčky ze Silky v domě se používají kvůli útlumu hluku například mezi obývacím pokojem a ložnicí a mají rovněž schopnost akumulovat teplo.

Silka – akustika a únosnost pro bytové domy
Samonosný stěnový systém se často uplatňuje u bytových domů, kde je potřeba velká únosnost zdiva v kombinaci se štíhlou konstrukcí. Využívá se například pro kombinaci železobetonových skeletů s horními patry, která jsou vyzdívaná Silkou či její kombinací s Ytongem. U bytových domů o čtyřech až šesti podlažích je vhodné Silku kombinovat právě s tvárnicí Ytong, a to pevností P6 – P2 dle návrhů statika. U staveb pouze z Ytongu se Silka používá jako řešení mezibytové akustiky, na pomocné pilířové vyzdívání, výtahové šachty a další stěny, kde je nutné přenést velmi vysoké zatížení.

Ucelený zdicí systém se všemi nejžádanějšími komponenty
Stejně jako Ytong nabízí ucelený systém komponentů pro stavbu, portfolio Silky se rozrostlo do nejžádanějších rozměrů tvárnic šířky 75 mm, 100 mm, 150 mm, 175 mm, 200 mm a 240 mm. K tomuto také nabízí shodné prvky Kimmstein. Výhodou Silky je i plná kompatibilita se systémem Ytong. Používají se zde stejné pracovní postupy, kompatibilní je také návaznost systému, rovinatosti a povrchových úprav.

RubrikyCihly, tvárnice