Partneři sekce:
  • Stavmat
  • Ostendorf - OSMA
  • Českomoravský beton

Přehled trhu: Utěsnění trhlin

Přehled trhu: Utěsnění trhlin

Vzniklé trhliny v betonu nebo potěru lze odstranit např. jejich sešitím pomocí epoxidové nebo polyuretanové pryskyřice nebo monolitickým utěsněním epoxidovým lepidlem.

Trhliny v betonu nebo potěru vznikají většinou ze dvou příčin. Způsobuje je plastické smršťování betonu v prvních fázích jeho zrání, nebo vznikají ve vytvrzeném betonu v důsledku smršťování, teplotních napětí, vnějších vlivů, nesprávného zpracování, přetížení, nesprávně realizovaných detailů a podobně.

Je možné je odstranit buď sešitím trhlin, při němž se používá epoxidová pryskyřice nebo pryskyřice na bázi polyesteru, nebo monolitickým utěsněním epoxidovým lepidlem. Pryskyřici na bázi polyesteru lze použít k sešívání trhlin v betonových plochách v exteriéru i interiéru. Hodí se na sešívání trhlin v podlahách, především cementem a sádrou vázaných materiálech.

Polyesterová báze výrazně usnadňuje její použití. Komponent B, který je nutné u epoxidů dávkovat v přesných poměrech, slouží jen jako katalyzátor, čili spouštěč reakce. Jeho množstvím se reguluje nejen hustota (čím víc se ho přidá, tím bude pryskyřice hustší), ale především rychlost tuhnutí. Přidáním většího množství komponentu B je reakce rychlejší, produkt rychleji vytuhne.

Přidáním menšího množství bude tuhnout výsledný produkt pomaleji. Tato vlastnost umožňuje přizpůsobení pryskyřice konkrétním podmínkám, ať už hustotou, nebo rychlostí tuhnutí. Pryskyřice by se neměla zpracovávat při teplotách nižších než +5 °C.

Přehled pryskyřic na sešívání trhlin

Pryskyřice na sešívání 2-HOCO 24
HOCO Sešívací spony

Vlastnosti a použití
Dvousložková, rychle tuhnoucí pryskyřice na bázi polyesterů s vysokou přilnavostí a konečnou pevností. Vhodná k použití v exteriéru a interiéru, na pevné spojení trhlin v potěrech, pro přípravu rychlých stěrek, lepidla na kámen, dřevo, kov, beton apod. Do trhlin se vkládají sešívací spony – speciálně tvarované ocelové pásky z vysoce pevnostní oceli určené k sešívání potěrů a betonových ploch.

Balení
Pryskyřice: kovová plechovka,
souprava 0,55 kg (komponent A + komponent B)
Spony: karton, 100 a 500 ks

Spotřeba
Pryskyřice: přibližně 1 kg směsi = přibližně 0,77 l objemu

Výrobce
Murexin

Thomsit R 726
Dvousložková opravná blesková pryskyřice

Vlastnosti a použití
Dvousložková rychle tvrdnoucí opravná pryskyřice na pevné uzavření trhlin a spár v potěrech před stěrkováním nebo lepením podlahových krytin, jakož i lepením kovových profilů a lišt. Na trhlinách se v příčném směru vytvoří bruskou zářezy, do nichž se vkládají ocelové hřeby, případně potěrové sanační svorky.

Balení
Pryskyřičná složka: plechovka, 1 kg
Tvrdidlo: plastová tuba, 20 g

Spotřeba
V závislosti na hloubce poškozeného místa

Výrobce
Henkel

UZIN KR 516

Vlastnosti a použití
Licí a lepicí všestranně použitelná dvoukomponentní pryskyřice na bázi vodního skla a PUR na silové uzavření trhlin a spár v potěru a stejně tak na zalévání, vyplnění, lepení a vyspravení minerálních podkladů ve vnitřním a vnějším prostoru. Volitelnost konzistence od řídké po pastovitou. Na trhlinách se v příčném směru vytvoří bruskou zářezy, do nichž se po vysátí vloží vlnité potěrové svorky. Bezzápachová, pro použití i v komerčních provozech.

Balení
Plastová lahev, 2 × 300 ml,
včetně potěrových svorek

Spotřeba
Přibližně 100 ml/bm (úzká trhlina do 4 mm, jinak podle šířky a hloubky spáry)

Výrobce, Predajce
UZIN, HA-UZ market

Epoxidová blesková pryskyřice
Chemos EZH 10

Vlastnosti a použití
Víceúčelová rychlá dvousložková polyesterová epoxidová pryskyřice na rychlé opravy potěrů a betonových částí, jakož i na silové uzavření trhlin nebo otvorů. Vhodná pro opravy a spojování podlah a betonových částí v interiéru a exteriéru. Dobrá přilnavost k různým materiálům, vysoká odolnost proti chemikáliím, vodě a mrazu, rychlé vytvrdnutí.

Balení
Plechová nádoba, 1,25 kg
(komponent A + komponent B)

Spotřeba
V závislosti na šířce a hloubce trhlin/otvorů

Výrobce
Chemos Slovakia

Eporip

Vlastnosti a použití
Dvousložkové epoxidové lepidlo bez obsahu rozpouštědel pro lepení konstrukčních spojů a na monolitické utěsnění trhlin v betonu. Vhodné k lepení konstrukčních spár při strukturálním zesilování nosníků a pilířů, konstrukčních spár při obnově poškozených průmyslových podlah, pevných, vodotěsných konstrukčních spár (např. spára vzniklá mezi dnem a stěnami nádrží), zesilování a zpevňování betonových nosníků tzv. technikou beton plaque a lepení trhlin v cementových potěrech.

Balení
Plastový kbelík, souprava 2 kg:
1,5 kg komponent A, 0,5 kg komponent B
Plastový kbelík, souprava 10 kg:
7,5 kg komponent A, 2,5 kg komponent B

Spotřeba
Přibližně 1,35 kg/l vyplňované dutiny

Výrobce
Mapei

Sikadur®-52 Injection Typ N a Typ LP

Vlastnosti a použití
Dvousložková nízkoviskózní injektážní kapalina na bázi epoxidové pryskyřice s vysokou pevností, bez obsahu rozpouštědel Tzp N – použití při teplotě +5 °C až +30 °C, typ LP – použití při teplotě +25 °C až +40 °C. Dobrá přilnavost na beton, maltu, kámen, ocel, dřevo. Vhodná k injektování nebo impregnování statických trhlin nebo úzkých spár za účelem vytvoření silového styku nebo na uzavření trhlin proti pronikání vody a látek podporujících korozi na konstrukcích, jako jsou mosty, galerie, stěny, průmyslové budovy, podpěry a pilíře, nosníky a trámy, podlahové a stropní desky, vodonepropustné konstrukce.

Balení
Plechovka, 1 kg, 4 kg a 30 kg
(složka A + složka B)

Výdatnost
1 kg/1 l injektážní pryskyřice

Výrobce
Sika

TEXT: Andrea Dingová ve spolupráci s jednotlivými firmami
FOTO: archiv firem

Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb 5/2016.

Komentáře