Přirozené větrání a noční chlazení (nejen) administrativních budov
Galerie(5)

Přirozené větrání a noční chlazení (nejen) administrativních budov

Partneři sekce:

Větrací křídlo Schüco AWS VV s mechatronickým kováním TipTronic zajistí automatický přísun čerstvého vzduchu. Čerstvý vzduch v kancelářích je důležitým faktorem, který ovlivňuje soustředění a pracovní výkon. Přitom řada administrativních budov s proskleným pláštěm tradiční větrání téměř neumožňuje. Německá společnost Schüco International KG před dvěma roky představila nejužší otvíravé větrací křídlo na trhu.

Vertikální otvíravé okno s plnou výplní Schüco AWS VV (Ventilation Vent) má minimální pohledovou šířku 170 mm a je ideální k instalaci do velkých fasádních celků s pevným zasklením. Součást sortimentu tvoří také křídla šířky 250 a 300 mm, která lze nově vybavit osvědčeným mechatronickým kováním Schüco TipTronic. To umožňuje automatické noční chlazení a senzory řízené větrání. V případě potřeby není vyloučeno ani manuální ovládání stisknutím tlačítka. Schüco AWS VV s pohonem TipTronic představuje ekonomickou alternativu ke konvenčním způsobům ventilace.

Detail horizontálního řezu vertikálním křídlem Schüco AWS VV

Detail horizontálního řezu vertikálním křídlem Schüco AWS VV

Portfolio větracích křídel Schüco AWS VV v pohledových šířkách 170, 250 a 300 mm se standardně vybavuje kompletně skrytým a přiléhajícím mechanickým otočným kováním Schüco AvanTec SimplySmart. V kombinaci s mechatronickým kováním TipTronic lze větrací křídla Schüco AWS VV použít buď jako vertikální otočné jednotky, nebo jako horizontální výklopný systém. Společným rysem těchto řešení je dělený tepelně izolační most, který brání bimetalickému efektu a umožňuje realizovat až třímetrové vertikální křídlo. Bimetalický efekt je fyzikální jev, při kterém vlivem rozdílných interiérových a exteriérových teplot dochází k prohnutí profilu křídla.

K nekomplikované a časově úsporné montáži křídel přispívají krycí profily a multifunkční rohové díly s možností využití pro všechny dostupné stavební hloubky a pohledové šířky. Systém prošel náročnými testy a kromě třídy bezpečnosti proti vloupání ve stupni RC 2 splňuje také opatření proti neúmyslnému průchodu dětí a dospělých. Elektricky poháněná křídla vyhovují nejvyšším bezpečnostním požadavkům třídy 4, což dovoluje použití například i v prostorách škol.

Vertikální otočné křídlo Schüco AWS VV s mechatronickým kováním TipTronic

Výklopné větrací křídlo Schüco AWS VV s mechatronickým kováním TipTronic

Intenzivnější výměna vzduchu, ideální pro noční chlazení

Otvíravá větrací křídla Schüco AWS VV kombinují efektivní větrání místnosti s vysokým stupněm svobody při návrhu a zpracování. Barevné provedení povrchu křídla závisí na volbě architekta. Dokonce i za klidného počasí lze u křídel na celou výšku místnosti dosáhnout samovolně, bez použití ventilátoru, proudění vnějšího vzduchu například až 300 m3/h. Což odpovídá pětinásobné výměně vzduchu za hodinu u typické kanceláře pro dvě osoby. Ušetřit se tak dá až 30 % energie potřebné na chlazení. U budov bez aktivního chlazení dokáže okenní větrací systém Schüco snížit počet hodin přehřátí za rok na komfortní úroveň.

Vertikální otočné křídlo Schüco AWS VV s mechatronickým kováním TipTronic

Vertikální otočné křídlo Schüco AWS VV s mechatronickým kováním TipTronic

Větrání řízené senzory

Pro zjištění vnitřního a vnějšího klimatu má Schüco k dispozici celou řadu senzorů. Vyhodnotí-li senzory na měření CO2, že vzduch v místnosti je vydýchaný a nastavené limity byly překročeny, ventilační křídlo Schüco se automaticky otevře. Pravidelné větrání a redukce CO2 v kanceláři přispívá k lepší kondici a koncentraci. S křídly Schüco lze dostát efektivní ventilace při dodržení platných norem, energeticky úsporných nařízení a směrnic na pracovištích. Variantou je také hybridní ventilace v kombinaci s ventilátorem, například prostřednictvím ventilační jednotky Schüco VentoTec.

Větrací křídlo Schüco AWS VV ve fasádě s pevným zasklením

Větrací křídlo Schüco AWS VV ve fasádě s pevným zasklením

Pro více informací navštivte www.schueco.cz.

ZDROJ: PR článek společnosti Schüco CZ