Partneři sekce:
  • P.M.H. Invest & Trade

EBM-PAPST: Formule mezi výrobci ventilátorů

EBM-PAPST: Formule mezi výrobci ventilátorů

Společnost ebm-papst CZ, s.r.o. byla založena v říjnu 2003. Aktivně působí na českém a slovenském trhu od roku 2004. Předtím „patřil“ český a slovenský trh pobočce z rakouského Linze. Rozhodnutím mateřské firmy ebm-papst byla pobočka pro Českou a Slovenskou republiku nejprve umístěna do Rajhradic u Brna, posléze přestěhována do Brna, které poskytuje dobrou dopravní dostupnost na hlavní dálniční tahy na Prahu, Ostravu a Bratislavu.

Od roku 2004 ebm-papst CZ poskytuje kvalitní logistiku a technickou podporu pro produkty z Mulfingenu (dříve ebm), St. Georgenu (dříve PAPST) a Landshutu (dříve mvl) více než 500 zákazníkům (v roce 2009) z celé České a Slovenské republiky. O současnosti a budoucnosti firmy jsme si povídali s  Ing. Alešem Jakubcem, MBA, managing directorem společnosti.

České zastoupení firmy existuje 11 let, nicméně s vašimi výrobky se naši čtenáři setkávají už dlouho. Pokuste se přesto stručně představit společnost Ebm-Papst.
Skupina ebm-papst je předním světovým výrobcem ventilátorů a motorů. Od svého založení tato technologická společnost neustále nastavuje standardy na celosvětovém trhu. Vývoj pokrývá oblast od elektronicky řízených EC pohonů přes aerodynamická vylepšení oběžných kol ventilátorů až k výběru ekologicky šetrných materiálů (např. biomateriály). Ve fiskálním roce 2014/2015 společnost ebm-papst dosáhla obratu ve výši 1,573 miliardy eur. Ebm-papst zaměstnává na celém světě v 18 výrobních závodech (včetně Německa, Číny a USA) a v 57 prodejních kancelářích přibližně 11 500 osob. Ventilátory a motory od lídra celosvětového trhu lze nalézt v mnoha odvětvích včetně vzduchotechniky, klimatizace a chlazení, domácích spotřebičů, vytápění, IT a telekomunikací
a rovněž v osobních i užitkových vozidlech.

Sídlo společnosti v Brně

Sídlo společnosti v Brně

Existuje u vás něco jako firemní filosofie?
Ano. Již od 80. let se řídíme heslem, že každý nově vyvinutý produkt musí být po ekonomické a ekologické stránce lepší než jeho předchůdce. Že se tímto heslem řídíme již mnoho let, dokazuje i fakt, že máme nejrozsáhlejší produktové portfolio energeticky úsporných ventilátorů a motorů na světě.

Působíte v téměř desítce různých průmyslových odvětví. Která jsou pro vás dominantní?
Odvětví běžného průmyslového a domácího větrání a klimatizace je pochopitelně velmi silným segmentem, ale nedá se říci, že by byl nějak výrazně dominantním. Neméně důležitými odvětvími jsou i chladírenství, vytápění, automatizace i automobilový a drážní průmysl.
 
A kterému odvětví z vašeho pohledu patří budoucnost?
Budoucnost patří inovativním a flexibilním firmám, které jsou schopné pružně reagovat na potřeby trhu bez ohledu na odvětví, ve kterém se pohybují. Tlak zákazníků a konkurence je velký ve všech segmentech trhu.

Ebm-papst CZ působí na českém i slovenském trhu – vnímáte zde nějaká „národní specifika“? A případně jak se odlišuje vaše působení (zakázky, odvětví, zákazníci) ve srovnání třeba se zkušenostmi vašich kolegů v mateřské zemi?
Mentalita je hodně podobná, ale na rozdíl od České republiky na Slovensku je mnohem menší počet výrobních firem střední velikosti. Buď to jsou nadnárodní kolosy, nebo většinou menší, lokální výrobci. Vzhledem k velikosti našeho trhu v porovnání třeba s Polskem nebo Německem se málokdy bavíme o velkých sériích, ale o to častěji o specifickém zákaznickém řešení a optimalizaci. České i slovenské firmy tak hledají cesty, jak snížit své náklady a optimalizovat výrobní procesy i své výrobky tak, aby byly konkurenceschopné právě na masových trzích v okolních zemích.

Jedinečné řešení přídavného chlazení pro hybridní závodní vozy F1 Mercedes AMG Petronas F1 W05.

Jedinečné řešení přídavného chlazení pro hybridní závodní vozy F1 Mercedes AMG Petronas F1 W05.

Jak vnímají Ebm-papst CZ vaši zahraniční kolegové? Jaké je vaše místo z pohledu koncernu?
Tvoříme asi 1 % celkového obratu firmy a patříme spíše k zastoupením střední velikosti. Naštěstí je na našem trhu mnoho inovativních firem, které velmi rychle rozpoznají potenciál našich novinek,  
a proto jsme velmi často jedni z prvních, kteří je uvádějí na trh. Tím se důležitost našeho zastoupení pochopitelně zvyšuje.

Působíte ve velmi progresivním odvětví – jak máte ošetřen výzkum a vývoj? Působíte třeba i ve Formuli 1…
Ano, ve Formuli 1 se aktivně angažujeme. Jsme jedním z oficiálních partnerů stáje Petronas. Speciálně pro hybridní závodní vozy Mercedes AMG Petronas F1 W05 vyvinula ebm-papst jedinečné řešení přídavného chlazení. Komponenty citlivé na teplotu ochlazuje na optimální provozní teplotu. Jakmile závodní vůz zastaví, jsou bočnice a ochranný rám ochlazovány axiálními ventilátory řady „S Force “. Tyto ventilátory jsou pro tým nezbytnou součástí řízení teploty vozu. Dále naše společnost ebm-papst vyvinula, speciálně pro garáže držitelů Poháru konstruktérů Formule 1 pro rok 2014, jedinečné řešení chlazení a získávání tepla. Účinný systém chlazení výrazně zlepšuje pracovní podmínky jak pro tým, tak pro oba jezdce – Lewise Hamiltona a Nico Rosberga.

Vyrábíte vysoce sofistikované výrobky – uvažovali jste (nebo už se tak děje) o alokaci v zemích s levnější pracovní silou (Čína atd.)?
Stejně jako v Německu, USA a České republice, tak i v Číně máme výrobní závod již několik let. Není to však z důvodu alokace, ale z důvodu zajištění flexibilního zázemí pro naše zákazníky tady i v zahraničí. Setkáváme i s padělky, design zejména našich starších produktů se kopíruje běžně, ale naštěstí vyloženě padělek našeho sortimentu se v uplynulých několika letech v Evropě vyskytl jen párkrát, zatím to tedy nepředstavuje nějaký zásadní problém.

Po letech strádání se zdá, že se byznys opět hýbe – jak jste dokázali čelit nástrahám krize? A dotkla se vás?
Krize se samozřejmě projevila na sníženém obratu. U nás to bylo asi 11 %, což je v porovnání s jinými firmami velmi slušné číslo. Zásadním je právě široký záběr produktového portfolia, kdy téměř všechny průmyslové segmenty trhu mohou být našimi zákazníky.

Ing. Aleš Jakubec, MBA

Ing. Aleš Jakubec, MBA

Omlouváme se za uveřejnění nesprávného sídla společnosti EBM Paps v TZB č.4/2015. Sídlo společnosti je v Brně.

Děkujeme za rozhovor
Foto: ebm-papst

RubrikyVětrání a klimatizace