08 Dozdobení dlažby
Galerie(9)

Snadná a rychlá pokládka venkovní keramické dlažby (Návod)

Partneři sekce:

Terasa, kterou lze užívat prakticky ihned po pokládce dlaždic, a dlažba, která umožňuje snadné nahrazení při poškození a snadné opravy pod povrchem – tak by se daly charakterizovat série dlaždic značky Rako. Kromě teras ovšem najdou uplatnění i na balkoně, v okolí bazénu, pergoly, na ploché střeše nebo jako nášlapné chodníky zakomponované do travní plochy.

Info o materiálu

 • Dlaždice Rako Outdoor lze použít pro terasy, balkony, zahradní pochozí plochy, střechy, pergoly, bazény, veřejná prostranství ad.
 • Jedná se o vysoce slinutý keramický materiál s tloušťkou střepu 2 a 3 cm s rektifikovanou hranou.
 • Dlaždice je vysoce chemicky odolná, 100 % mrazuvzdorná a odolná ke změnám teplot.
 • Povrch je protiskluzný R11/B.
 • Výrobek je ekologický, s nízkou mírou zatížení životního prostředí.

Co budete potřebovat

 • dlaždice Rako Outdoor: série Kaamos, Quarzit, Saloon, 2 cm tloušťka, rozměr 60 × 60, balení 0,72 m2
 • vymezovací křížky
 • geotextilie
 • hrubší štěrk o velikosti 8–16 mm
 • jemnější štěrk o velikosti 4–8 mm
 • Nářadí: gumová palička, vodováha, stahovací lať, lopata či rýč, vibrační deska.

Dlaždice lze využít na pojízdné plochy (garáže a příjezdové cesty) a veřejná prostranství. Tloušťka dlaždice (2 nebo 3 cm) umožňuje uložení dlaždice přímo na terén (trávník, štěrk, plastové terče). Při pokládce není potřeba žádných lepidel a spárovacích hmot.

Pokládka do štěrku

Pokládka do štěrku je cenově příznivým řešením teras, pergol a chodníků. Dlažba je realizována rychle a s minimálními nároky na nářadí a materiál. Velkou výhodou je možnost snadné výměny dlaždice v případě jejího poškození a snadná přístupnost vrstev pod dlažbou.

Dlouhou trvanlivost řešení ovlivňuje stabilita podloží dlaždic ze zhutněné vrstvy štěrku. Předpokladem stability pokládky je rov­ný a dobře zhutněný štěrkový podklad. Povrch má minimální nároky na údržbu.

Postup pokládky

V první řadě je potřeba si přichystat dostatečné množství hrubšího štěrku (8–16 mm), jemnějšího štěrku (4–8 mm) a kačírku. V prostoru, kam chceme dlaždice na štěrk uložit, odstraníme zeminu do hloubky zhruba 20 cm, na dno umístíme geotextilii a nasypeme asi 15 cm hrubého štěrku. Vrstvu zhutníme například vibrační deskou.

Následně nasypeme jemnější štěrk ve vrstvě asi 4 cm. Vrstvu rozhrneme stahovací latí a zkontrolujeme její rovinnost. Na připravené štěrkové lože lze začít ukládat dlaždice. U každé dlaždice pravidelně kontrolujeme její rovinnost. Usazujeme a urovnáváme ji gumovou paličkou. Propadlá místa lze podsypat jemným štěrkem.

Do rohů mezi dlaždice vkládáme vymezovací křížky tloušťky minimálně 3 mm – tím se zajistí plynulý odvod vody. Postupujeme, dokud neuložíme dlažbu v celé plánované ploše. Kačírek použijeme k ozdobení okrajů kolem dlažby.

Estetika dlažby

Dlažbu uživatelé ocení zvláště v letních měsících, kdy na terasách vytváří přirozený přechod z vnitřních prostorů domu do zahrad. Digitální tisk navíc dlaždicím propůjčuje věrohodný vzhled přírodních materiálů – například kamene burlington a břidlice (série Quarzit Outdoor a Kaamos Outdoor) nebo dřeva (série Saloon Outdoor), což umožňuje i optické sladění s exteriérem a zahradou.

Krok 1: Příprava pracovních pomůcek

Pro pokládku dlažby budeme potřebovat hrubší štěrk o velikosti 8–16 mm, jemnější štěrk o velikosti 4–8 mm, kačírek, dále vymezovací křížky tloušťky min. 3 mm, gumovou paličku, vodováhu, stahovací lať a samozřejmě zvolené venkovní dlaždice tloušťky 2 cm.

01 Příprava pracovních pomůcek
01 Příprava pracovních pomůcek |

Krok 2: Tvorba podloží: první vrstva

V uvažovaném prostoru odstraníme zeminu do hloubky 20 cm. Na dno položíme geotextilii, abychom zamezili promíchání zeminy s následnou vrstvou. Do výšky 15 cm nasypeme štěrk o velikosti 8–16 mm a vrstvu zhutníme udusáním. Pokud je nestabilní, zpevníme štěrk vibrační deskou.

02 Tvorba podloží první vrstva
02 Tvorba podloží první vrstva |

Krok 3: Tvorba podloží: druhá vrstva

V druhé vrstvě nasypeme jemnější štěrk o velikosti 4–8 mm do výšky cca 4 cm. Uvedené výšky jsou pouze orientační, vždy záleží na typu a stabilitě podloží.

03 Tvorba podloží druhá vrstva
03 Tvorba podloží druhá vrstva |

Krok 4: Kontrola a dokončení podkladu

Štěrk rovnoměrně rozhrneme stahovací latí a vodováhou zkontrolujeme rovinnost.

04 Kontrola a dokončení podkladu
04 Kontrola a dokončení podkladu |

Krok 5: Pokládka dlaždic

Dlaždice vložíme do štěrku a usadíme je gumovou paličkou. Při pokládce každé dlaždice hlídáme rovinnost s terénem.

05 Pokládka dlaždic
05 Pokládka dlaždic |

Krok 6: Vymezení spár

Do rohů vložíme vymezovací křížky tloušťky min. 3 mm. Tím zajistíme plynulý odvod vody.

06 Vymezení spár
06 Vymezení spár |

Krok 7: Dokončení pokládky

Stejným postupem položíme postupně celou plo­chu, přičemž pomocí vodováhy kontrolujeme průběžně rovinnost dlaždic. V případě nutnos­ti rovinnost upravíme pomocí gumové paličky, propadlá místa podsypeme jemným štěrkem.

07 Dokončení pokládky
07 Dokončení pokládky |

Krok 8: Dozdobení dlažby

Okraje pokládky nakonec ozdobíme kačírkem. Požadujeme-li, aby dlažba byla schopna zvládnout pojezd vozidel, obložíme okraje pokládky místo kačírku betonovým obrubníkem. Tím snížíme riziko vodorovného pohybu dlažby.

08 Dozdobení dlažby
08 Dozdobení dlažby |

 

Text + foto: Rako

Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb 1/2019.

01 Příprava pracovních pomůcek
02 Tvorba podloží první vrstva
03 Tvorba podloží druhá vrstva
04 Kontrola a dokončení podkladu
05 Pokládka dlaždic
06 Vymezení spár
07 Dokončení pokládky
08 Dozdobení dlažby