Obklady a dlažby nepatří jen do koupelen
Galerie(13)

Obklady a dlažby nepatří jen do koupelen

Partneři sekce:

Teplé počasí láká k venkovnímu posezení. Aby to bylo posezení příjemné, lahodící oku i zajišťující pohodlí, k tomu jsou určeny venkovní obklady a dlažby. Obvykle jsou sice tyto stavební materiály spojovány s úpravami koupelen, případně kuchyní a chodeb, ale stejnou eleganci dodají i exteriéru.

Zejména pak dekory věrně imitující přírodní a klasické materiály, které se budou efektně vyjímat na fasádách domů či venkovních zídkách, nezklamou jako dlažby teras či obklady okolí bazénů.
Moderní architektura je dnes otevřená dříve skrývaným povrchům, v interiérech se objevují zdi z pohledového betonu a v exteriérech zase cihlové fasády. Ovšem v době, kdy je zateplení pláště budovy nezbytností, je těžko cihlovou fasádu vytvořit samotným zdivem. Přesně to je úloha pro speciální fasádní obklady, které cihlový vzhled dokonale imitují. Stavba díky jim získá žádaný naturální vzhled, a současně je obkladem dokonale chráněná. Jsou totiž odolné vůči povětrnostním vlivům a vhodné pro použití jak na nových stavbách, tak u rekonstrukcí.

Exteriér domu ale netvoří pouze fasáda stavby. Neodmyslitelně sem patří i úpravy teras, chodníčků, schodů, případně také bazénu na zahradě. Zde najde uplatnění keramická dlažba, kterou ale je třeba pro venkovní použití zvlášť pečlivě vybírat. Musí jít o dlažbu označenou jako mrazuvzdornou a také dostatečně silnou, aby nepraskla, odolnou vůči běžnému poškození a z bezpečnostního hlediska opatřenou protiskluzovou vrstvou. Důležitá je i odolnost dlažby proti povrchovému opotřebení, tzv. otěruvzdornost.

Dlažby s dekorem kamene jsou vhodnou alternativou přírodních materiálů a výsledný efekt je k nerozeznání od originálu. Prostory zahrad, teras i balkonů díky obložení snadno získají zajímavý vzhled, který může dokonale ladit s použitou dlažbou. Originálem pak bude obložení zahradních zídek v dekoru přírodního štípaného kamene.

Dalším ideálním místem použití dlažeb a obkladů jsou bazény. Toto specifické umístění klade nároky na odolnost materiálu, na kterém navíc nebude ulpívat nečistota. Samozřejmostí je opět protiskluzový povrch, aby se předešlo případným zraněním. Při výběru obložení bazénu je navíc nutné věnovat pozornost zařazení dlaždic do skupin podle úhlu skluzu, které jsou A až C. Přičemž A jsou dlaždice s úhlem skluzu ≥ 12°, které jsou vhodné do bazénů s hloubkou maximálně 80 cm. Dlažbou skupiny C je naopak možné obložit schody vedoucí do vody i šikmé okraje bazénů, protože se hodí pro úhel skluzu ≥ 24°. Při výběru obkladů je třeba dbát také na vhodnou barevnost spár.

Text: Alena Urbancová
foto: Crest Communications, a.s., Keramika Soukup, a.s.