Betonové krytiny

Partneři sekce:
  • Prefa

Jaký je rozdíl mezi betonovou a pálenou taškou a jaké jsou největší klady a zápory jednotlivých druhů krytin, to je poměrně častá otázka. Ve výsledku však rozdíly nejsou velké a výběr je věcí preference.

Rozdíly mezi jednotlivými typy krytiny začínají prakticky už u jejich samotné podstaty – vzhledu a výroby. Výroba betonové krytiny je rychlejší a energeticky méně náročná. Obecně ovšem platí, že barva pálených tašek je po dobu jejich životnosti konstantní, zatímco betonové krytiny stárnutím barevnost ztrácí.

Z hlediska tvarů krytiny je pak větší výběr, právě kvůli materiálu betonových tašek, mezi taškami pálenými. Váhově jsou ovšem oba typy tašek srovnatelné. Velké rozdíly jsou i v pokládce – pálené tašky do sebe zapadají ze všech čtyř stran, betonové tašky mají zámky jen z boků.

Způsob pokládky tak může ovlivnit odolnost vůči sněhu, dešti a vzlínání vody, což pak klade různé nároky na pojistnou hydroizolaci. Na druhou stranu méně zámků na taškách znamená lehčí pokládku a menší nároky na přesnost laťování. Minimální sklon střechy mají oba typy krytiny shodný.

I z hlediska ceny jsou krytiny rozdílné – betonová taška bývá zpravidla levnější. Jednoduchá, režná pálená taška se sice cenou může velmi blížit betonové tašce, ale už kvůli rozdílům ve výrobě, tvaru a množství keramických doplňků se rozdíl ceny bude zvětšovat.

Ve výsledku se ovšem dá říct, že kde lze použít betonová taška, lze použít i pálená taška. A naopak. Samozřejmě s výjimkou památkových objektů a rezervací, kde památkový ústav betonovou krytinu odmítá.

Terran Zenit EVO

Vlastnosti a použití:
Terran betonová střešní taška Zenit disponuje povrchovou úpravou EVO s přídavkem silikátu, která dodává střešní krytině Zenit vysoký lesk, velmi hladký a tvrdý povrch a vyšší odolnost proti povětrnostním vlivům.
Střešní tašky jsou nabízeny v barvách carbon, grafit, onyx, granit, antická červená a břidlice new, který svým reliéfním povrchem připomíná přírodní břidlici.

Rozměr tašky
330 × 420 mm

Krycí šířka
300 mm

Hmotnost
4,8 kg/ks

Spotřeba
10,75–11,9 ks/m2

Výrobce
Terran

Orientační cena bez DPH
35,80 Kč/ks pro základní barvy

Terran Zenit EVO
Terran Zenit EVO |

KM Rota

Vlastnosti a použití:
Betonová střešní krytina KMB ROTA je určena pro krytí šikmých střech se sklonem od 15 do 90°. Použití není omezeno nadmořskou výškou. Plochá taška s dvojitou sníženou vodní drážkou a patním žebrováním je vyrobena z jemnozrnného probarveného betonu a povrch je opatřen speciálním akrylátovým nástřikem v lesklém provedení – BRILIANT.

Rozměr tašky
330 × 496,5 mm

Krycí šířka
300 mm

Hmotnost
6,3 kg/ks

Spotřeba
8 ks/m2

Výrobce
KM Beta

Orientační cena bez DPH
53 Kč/ks

KM Rota
KM Rota |

Nepřehlédněte: 5 kritérií pro výběr střešní krytiny

Tegalit

Vlastnosti a použití:
Rovný tvar a klasické zbarvení betonové střešní tašky Tegalit skvěle ladí se vzhledem moderních staveb a zároveň zvýrazňuje konstrukční prvky ze skla a dřeva. Povrchová úprava betonových tašek zahrnuje širokou nabídku od standardního povrchu s dvojitou povrchovou úpravou přes povrch s ochrannou vrstvou Protector a Protector PLUS až po STAR, který představuje novou technologii výroby střešních tašek.

Rozměr tašky
330 × 420 mm

Krycí šířka
300 mm

Hmotnost
5,2 kg/ks

Spotřeba
10 ks/m2

Výrobce
Bramac

Orientační cena bez DPH
46,60 Kč/ks

Tegalit
Tegalit |
Text + foto: zpracováno z podkladů jednotlivých firem

Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb 4/2019.